Tabaković: Inflacija u granicama ciljanog koridora ove i naredne dve godine
Objavljeno 30/10/2024
0
72 Views
Inflacija je prošle godine prepolovljena, a od maja ove godine ponovo je u granicama našeg ciljanog koridora od tri plus-minus 1,5 odsto, rekla je Tabaković u video poruci učesnicima 24. Beogradskog ekonomskog foruma.
Dodala je da NBS projektuje dalje ubrzanje rasta bruto domaćeg proizvoda na raspon između četiri i pet odsto u naredne dve godine.
Procenjujemo i da će strane direktne investicije nastaviti da pokrivaju deficit tekućeg računa platnog bilansa, doprinoseći da eksterna pozicija Srbije ostane u održivoj zoni. Dakle, postoje svi razlozi za realni optimizam, jer ovakvi uslovi olakšavaju donošenje odluka na dug rok koje su važne i za prosperitet i za inkluzivnost, kazala je Tabaković.
Ona je podsetila da je očuvana stabilnost finansijskog sektora uz udeo problematičnih kredita na najnižem nivou od 2,7 odsto.
Dinarska štednja, s rekordnim nivoima većem od 170 milijardi dinara, gotovo deset puta je viša nego 2012. godine. Beležimo i nove rekorde u prilivu stranih direktnih investicija od 4,6 milijardi evra prošle godine, a sva je prilika da ćemo imati novu rekordnu godinu, kazala je guvernerka.
Dodala je da je dinar prošle godine ojačao prema evru za 0,1 odsto, a za toliko je ojačao i ove godine.
Kako je istakla, devizne rezerve su na rekordnom nivou od 28,3 milijarde evra na kraju septembra, čime su više nego dva i po puta veće nego 2012. godine.
Danas zlatne rezerve Srbije iznose 47,3 tone, u vrednosti od 3,7 milijardi evra i sa učešćem od 13 odsto u ukupnim deviznim rezervama. Njihova vrednost je danas preko pet puta viša od njihove vrednosti s kraja 2012. godine, rekla je Tabaković.
Navela je i da su pre deset godina domaće kompanije imale neto gubitak veći od 130 milijardi dinara, dok prošle godine beleže rekordan neto dobitak od 972 milijarde dinara.
Svi ovi rezultati uveli su nas i zvanično u grupu zemalja investicionog rejtinga, naglasila je guvernerka.
Dodala je da se intenzivno radi i na priključenju području SEPA – Jedinstvenom području za plaćanje u evrima.
Srbija je jedina država u regionu koja je razvila tehničku infrastrukturu za instant plaćanja – naš IPS NBS platni sistem, u kojem se već primenjuju standardi za finansijske poruke kao u području SEPA. Priključenje tom području omogućiće niže troškove plaćanja između Evropske unije i ekonomija Zapadnog Balkana, što će značiti jeftinije transakcije i za građane i za privredu, istakla je Tabaković.
Zaključila je da „relativna stabilnost kursa dinara nema alternativu“, kao i da „u Srbiji neće biti negativnih kamatnih stopa“.
Dobrodošli na portal “IzPrveRuke”. Korišćenjem bilo kog dela portala i/ili aplikacije automatski prihvatate aktuelne Uslove korišćenja. Prihvatanjem Uslova korišćenja dajete svoj bezuslovni i neopozivi pristanak da ćete ih se pridržavati prilikom korišćenja portala.