Istraživanje potvrdilo da zdrav način života može da spreči depresiju
Vođenje zdravog načina života dugo je povezivano sa fizičkim zdravljem, a nedavno istraživanje je potvrdilo da utiče i na mentalno, navodi agencija Sinhua.
Sedam faktora zdravog načina života, koji uključuju umerenu konzumaciju alkohola, zdravu ishranu, redovnu fizičku aktivnost, adekvatan san, uzdržavanje od pušenja, izbegavanje dugog sedenja i često održavanje kontakata sa drugima, povezani su sa manjim rizikom od depresije, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu Nature mental health.
Istraživanje je zajednički sproveo međunarodni tim naučnika sa više instituta, uključujući kineski Univerzitet Fudan i britanski Univerzitet Kembridž.
Tim je identifikovao sedam faktora zdravog načina života analizom podataka prikupljenih od gotovo 290.000 osoba iz velike biomedicinske baze podataka Ju-Kej Biobank, javlja Beta.
Prema nalazima istraživanja, među sedam faktora, spavanje od sedam do devet sati noću ima najznačajniji uticaj, budući da smanjuje rizik od depresije za 22%.
Odmah iza je uzdržavanje od pušenja, što smanjuje rizik za 20%, a zatim često održavanje kontakata sa drugima, koje smanjuje rizik za 18%.
Bavljenje redovnom fizičkom aktivnošću smanjuje rizik za 14%, kratka do umerena dužina sedenja za 13%, umereno konzumiranje alkohola za 11% i zdrava ishrana za 6%.
Istraživanje je takođe pokazalo da struktura mozga i imunometabolički i genetski mehanizmi mogu da objasne vezu između načina života i depresije.
Autori studije navode da „nalazi sugerišu da bi vođenje zdravog načina života moglo da pomogne u sprečavanju depresije“.