7 saveta za bezbedno korišćenje pametnih telefona
Pametni telefoni nam omogućavaju da ostanemo povezani, što je odlična stvar, ali upravo ta umreženost sa ostatkom digitalnog sveta, kao i baze važnih podataka koje se u pametnim telefonima često nalaze, sa sobom nose ogroman rizik od krađe i zloupotrebe.
Danas je bezbedno korišćenje pametnih telefona postalo imperativ, jer korisnici u njima često čuvaju razne važne fajlove, a učestalost i raznovrsnost pretnji se neprestano povećava. Od malicioznih aplikacija do hakerskih napada, naši mobilni uređaji izloženi su brojnim rizicima koji ugrožavaju našu privatnost i podatke koje čuvamo.
Da bismo se zaštitili od ovih pretnji neophodno je da pravilno rukujemo svojim telefonom i preduzmemo neke sigurnosne korake. U ovom tekstu predstavljamo vam listu od 7 pouzdanih praksi za bezbedno korišćenje pametnih telefona. Pročitajte i primenite naše savete na svom mobilnom uređaju!
#1 Redovno ažurirajte operativni sistem
Ako je na vašem telefonu zastareo operativni sistem, ne samo da nećete moći da koristite određene aplikacije već je i rizik od hakovanja veći. Bilo da ste vlasnik iPhone-a, Google ili Android telefona, proizvođači stalno obezbeđuju nova bezbednosna ažuriranja. Njihovim instaliranjem “zakrpićete rupe” koje postoje u operativnom sistemu.
Obaveštenja o ažuriranjima obično dolaze u vidu poruke, ali ih na svom telefonu možete i softverski sami omogućiti tako što ćete uključiti opciju automatskog ažuriranja. Nemojte ignorisati tu vrstu upozorenja kako biste nadogradili vaš softver. U suprotnom, vaš uređaj može postati laka meta hakera, a neke aplikacije zbog zastarelosti operativnog sistema neće pravilno raditi.
Takođe, vodite računa o tome koje aplikacije instalirate. Svaku sumnjivu aplikaciju koja vam nije poznata obavezno preskočite. Može se dogoditi da je u njima skriven neki virus ili maliciozni softver što će ugroziti pravilno funkcionisanje vašeg telefona, a u nekim slučajevima telefon čak neće biti u stanju ni da pokrene sistem.
Kada telefon pokupi takav virus, nakon što ga otključate dešava se da se na ekranu pojavi samo logo ili da se prikaže zamrznuta početna slika aplikacije. To zahteva da, ukoliko je uopšte moguće, odmah očistite uređaj od virusa, a ukoliko nije, pomoć potražite u servisu za mobilne telefone.
#2 Omogućite autentifikaciju korisnika
Od svih pametnih uređaja najčešće i najlakše se kradu i gube upravo pametni telefoni. Statistika kaže da ih korisnici najčešće zaboravljaju u restoranima, taksiju ili u avionu. Da biste smanjili sigurnosne rizike, prva stvar koju treba da uradite je da na svom mobilnom uključite zaključavanje ekrana. Omogućavanjem autentifikacije kao što je PIN ili šablon svakako ćete povećati zaštitu kada je u pitanju neovlašćen pristup vašem mobilnom uređaju.
Pritom, postarajte se da vam PIN ili šablon ne budu jednostavni. Ne postavljajte PIN tipa 0000 ili 1234 jer su to šifre koje se lako mogu provaliti. Ukoliko neko neovlašćeno dođe u posed vašeg telefona velika je verovatnoća da će prvo probati neku od ovih jednostavnih kombinacija.
Većina mobilnih telefona danas ima i naprednije bezbednosne opcije kao što su FaceID ili TouchID. One su svakako bolje rešenje. A svakako je najbolje da primenite 2FA – dvofaktorsku autentifikaciju, kao dodatni nivo bezbednosti.
#3 Koristite menadžer lozinki
Iako je većini nas “teško” da stalno ukucavamo lozinke i pamtimo ih za različite naloge, činjenica je da su one još uvek jedan jako dobar način kada je u pitanju bezbedno korišćenje pametnih telefona. Osim toga, danas nas iz banaka ili sa različitih platformi savetuju da često menjamo lozinke što dodatno otežava posao, ali i povećava nivo zaštite.
Zato je dobra opcija da imate menadžer lozinki kao što je Google-ov. Svojevrsnu knjigu koju ćete čuvati pod “ključem” za koji samo vi znate. Menadžeri lozinki ne samo da čuvaju passworde koje budete kreirali već ih generišu tako da budu jaki i jedinstveni. Oni sigurno neće biti jednostavni poput datuma rođenja vašeg deteta ili vama neke važne godišnjice.
U svakom slučaju, iako neke kompanije poput Apple-a najavljuju ukidanje lozinki, one i danas predstavljaju jako dobro oružje protiv sajber kriminala, samo ih treba pametno koristiti.
#4 Izbegavajte javni Wi-Fi
Iako je veoma primamljivo koristiti besplatnu javnu Wi-Fi mrežu u hotelu, kafiću, restoranu, autobusu ili na aerodromu, naš savet je da to ne činite. Svaki put kada se povežete na mrežu koja nije vaša povećavate rizik od izloženosti malverima i hakerskim napadima. Postoji toliko puno lako dostupnih alata da čak i hakeri početnici mogu presresti vaš saobraćaj koji ide preko javne Wi-Fi mreže. Na taj način mogu lakše pristupiti vašim važnim podacima poput bankovnih računa, brojeva kartica, lozinki i drugih privatnih podataka.
Ukoliko je baš neophodno da koristite javnu Wi-Fi mrežu, upotrebite VPN opciju (Virtual private network). To je vaša privatna šifrovana mreža koja se koristi za komunikaciju u okviru javne mreže. Samo, imajte na umu da ni tada niste potpuno bezbedni, ali je ipak sigurnost na daleko većem nivou nego bez upotrebe VPN-a.
Zanimljiva ali i upozoravajuća činjenica je da iako javni Wi-Fi i Bluetoot predstavljaju značajan bezbednosni rizik većina ljudi ih koristi. Ono što je još više zabrinjavajuće je da je najveći broj korisnika svestan tog rizika ali ga ignoriše. Zato, ako već imate mogućnost izbora birajte da ne koristite javni Wi-Fi, jer putem njega lako možete pokupiti virus ili malver.
#5 Daljinsko zaključavanje i brisanje podataka
Jedna jako popularna i preporučljiva opcija je daljinsko zaključavanje i brisanje podataka. Na ovaj način možete zaštititi svoj pametni telefon, odnosno podatke u njemu, kad god mislite da ste ga izgubili ili da vam je ukraden. Ovo je posebno važna i od IT stručnjaka preporučljiva mera kada je reč o kompanijskim, odnosno poslovnim podacima.
Da biste omogućili funkciju zaključavanja i brisanja podataka, morate ući u sistemska podešavanja i povezati vaš telefon sa svojim nalogom za daljinsko upravljanje. A ako ste dodali Google nalog na uređaj, onda vam je ova opcija automatski aktivna.
Aktivacijom funkcije imaćete mogućnost praćenja lokacije vašeg ukradenog ili izgubljenog telefona, što će vam svakako pomoći da ga brže pronađete. U najgorem slučaju, možete lako obrisati sve podatake koji se nalaze u uređaju, što će sigurno sprečiti neovlašćen pristup vašim ličnim i poslovnim informacijama.
#6 Bezbednost u oblaku
Sve više korisnika skladišti svoje podatke u oblaku, na servisima kao što su Google Drive, iCloud, Dropbox ili OneDrive. Na taj način ne samo da čuvaju na sigurnom svoje podatke već im mogu pristupiti i sa različitih uređaja u bilo kom trenutku.
Kada budete postavljali datoteke u oblak uverite se da ste odabrali jaku lozinku, pa čak i omogućili dvofaktorsku autentifikaciju kao još jači vid zaštite. 2FA zahteva dodatnu verifikaciju pored lozinke. Obično je to SMS kod ili neka od aplikacija za autentifikaciju kao što je Google Authenticator.
Takođe, redovno ažurirajte odnosno menjajte lozinke za svoj nalog kako biste smanjili rizik od neovlašćenih upada. Pažljivo kontrolišite ko sve može da ima pristup datotekama koje ostavljate u oblaku. Delite ih samo sa pouzdanim osobama i koristite opcije zaštite privatnosti.
#7 Rezervna kopija podataka
Na kraju, pravljenje rezervne kopije podataka je ključno kako biste ih sačuvali od gubitka usled slučajnih brisanja sa telefona, fizičkog oštećenja uređaja ili ozbiljnijih softverskih problema.
Važno je da se ne oslanjate samo na jednu lokaciju, odnosno mesto za skladištenje rezervnih kopija. Koristite kombinaciju lokalnih uređaja i usluga u oblaku. Takođe, bilo bi dobro da povremeno proveravate svoje rezervne kopije, a da one najvažnije podatke i dokumente čuvate u posebno zaključanim folderima.
Ovih sedam saveta koji se tiču bezbednog korišćenja pametnih telefona se smatraju osnovnim. Naravno, postoje i drugi načini da zaštitite vaš pametni telefon, kao što su određene aplikacije, što je pogotovo preporučljivo ako su u pitanju službeni uređaji. Za početak, ako vam je potrebno da podignete bezbednosni nivo na vašem pametnom telefonu ovo će biti sasvim dovoljno.
Autor: Srbijanka Stanković