Mogući potresi na globalnom tržištu gasa
Globalna tržišta gasa se postepeno obnavljaju, ali se očekuje da će ostati zategnuta u 2023. zbog smanjenih isporuka Evropi iz ruskih gasovoda, saopštila je Međunarodna agencija za energiju (IEA), prenosi “Bilten”, Agencije za energetiku Srbije.
Smanjene tržišne napetosti i relativno dobro popunjena skladišta uoči leta razlozi su za oprezan optimizam ali ne isključuju buduće potrese, jer će globalno snabdevanje gasom ostati ograničeno 2023. godine, a globalna ravnoteža je podložna neobično širokom spektru neizvesnosti“, navodi IEA u svom Kvartalnom izveštajuo tržištu prirodnog gasa.
Rizici, koji uključuju nepovoljne vremenske prilike, kao što su suvo leto, manja dostupnost tečnog prirodnog gasa i mogućnost daljeg pada ruskih isporuka u Evropu, mogli bi obnoviti tenzije na tržištu i oscilacije cena.
U Evropi je potrošnja gasa pala za rekordnih 16 % ili 55 milijardi kubnih metara, tokom grejne sezone 2022/23.
U izveštaju se navodi da je Evropskoj uniji potrebna samo polovina nivoa ubrizgavanja u skladišta koji je viđen u leto 2022. kako bi dostigla cilj od 90 odsto skladištenja do početka sezone grejanja 2023/24. LNG sada čini dve trećine evropskog uvoza gasa, zadovoljavajući oko jedne trećine potreba za gasom tokom grejne sezone 2022/23. Evropski uvoz LNG-a porastao je za 25 %, ili 20 milijardi kubnih metara tokom grejne sezone, pri čemu su Sjedinjene Američke Države isporučivale više od 45 odsto uvećane ponude.
Ali predviđa se da će se globalna ponuda LNG-a povećati za samo 4 % (ili oko 20 milijardi kubnih metara) u 2023., što ne bi bilo dovoljno da nadoknadi očekivano smanjenje ruskih isporuka gasa u Evropu.
U međuvremenu, kineski uvoz tečnog prirodnog gasa, koji je opao za 20 % u 2022., što je omogućilo veće tokove LNG-a u Evropu, oporavio se u martu, podržan većom domaćom potražnjom.
I. S.