Kako probuditi kreativnost kod deteta
Kada je u pitanju odrastanje, roditelj i dete zajedno prolaze kroz pregršt različitih faza. Od prvih koraka, do prvih ljubavi, a kasnije i prvih unučića, neophodno je da u svakom trenutku budu „prisutni”. Ukoliko se pitate kako probuditi kreativnost kod deteta na pravilan način, nastavite sa čitanjem teksta, jer se odgovori koje tražite kriju upravo u narednim redovima.
Krenite od malih nogu
Kreativnost je sposobnost koja se razvija. Ukoliko ovu veštinu želite da probudite kod svog deteta, morate raditi sa njim od najranijeg uzrasta. Nemojte očekivati da će vaše dete postati „kreativni genije” preko noći, jer uspeh i razvoj neće doći ukoliko u njih ne uložite potrebno vreme. Jako je bitno da u čitavom procesu ostanete strpljivi.
Najbolji način da „priđete” svom detetu jeste onaj koji je nenametljiv i spontan. S obzirom na to da deca najviše vole igranje, najbolji način na koji možete stupiti u bliži kontakt sa njima jeste upravo kroz igru. Istraživanja brojnih psihologa i pedagoga su dokazala da učenje kroz igru ima najbolji uticaj na razvoj i raspoloženje mališana, pa je preporučljivo da roditelji spoje trenutke zabave i obrazovanja. Od prepoznavanja različitih pojmova životinja ili vozila i njihovog imenovanja, preko slaganja, do učenja brojeva – drvene slagalice za decu su samo jedan od mnogobrojnih primera igračaka koje spajaju igru i edukaciju na zabavan način.
U skladu sa interesovanjima, kreativnost deteta svakako možete probuditi na različite načine. Igre rečima u vidu tradicionalnih igara poput kalodonta ili igre na slovo na slovo će svakako uticati na rad i razvoj moždanih, ali i komunikacijskih sposobnosti. Međutim, osnovni nivo kreativnosti i mašte mališana se može primetiti kroz postavljanje pitalica, ali i odgovaranje na dečije zagonetke. Ovo je jedan od načina da podstaknete dete da razmišlja, a ujedno će mu biti zanimljivo i interesantno. Počnite sa osnovnim pitalicama, a kasnije, kada dete dovoljno poraste i razvije većinu umnih sposobnosti, krenite sa težim i komplikovanijim zagonetkama. Na takav način, uspeh će biti zagarantovan.
Kako probuditi kreativnost kod deteta (tinejdžera) u pubertetu
Deca koja prolaze kroz period puberteta često znaju biti prevrtljva ili neuhvatljiva. Takve nuspojave nisu slučajnost, već ih pubertetsko razdoblje sa sobom vuče oduvek. Jednostavno, to je prelazni period u kom se dete mnogo bolje upoznaje sa svojom okolinom, polno sazreva, stasava i postaje svesno brojnih nedoumica koje sa sobom nosi život.
Dakle, pubertet, odnosno period između detinjstva i mladosti, predstavlja vreme rasta, razvoja i osposobljavanja za samostalan život. Iako će se deci tinejdžerskog uzrasta činiti da sve znaju o životu i svetu, oni će se u tom periodu tek upoznavati sa njihovim osnovnim načelima. U skladu sa tim, potrebno je da roditelj uputi i usmeri svoje dete, kako bi ono pravilno nastavilo svoj razvojni put. Jedan od najboljih načina da uvedete i probudite maštu i kreativnost kod svog tinejdžera jeste da razgovarate sa njim. Pokretanje velikih i važnih, dubokoumnih tema, najviše će uticati na sazrevanje tinejdžera, dok će duhoviti i zabavni razgovori u velikoj meri pospešiti njegovu kreativnost. Gledanje stand-up komedija ili praćenje duhovitih emisija, ali čitanje duhovitih knjiga, pozitivno utiču na razvoj mašte, ali i pažnje i koncentracije kod tinejžera.
Kako vreme odmiče, donja granica za „ulazak” u pubertet je sve niža. Sa razvojem tehnologije, novih medija i društvenih mreža, priliv informacija je dostigao prilično visok nivo. U takvim okolnostima je teško da tinejdžeri, koji su svakako ozbiljni istraživači, ne otkriju nešto pre vremena. Zbog toga je od izuzetnog značaja uloga roditelja i razgovor sa njima.
Umetnost kao izvor kreativnosti
Čitanje bajki i čudesnih priča je obeležilo detinjstvo mnogim generacijama i obležilo njihovo odrastanje. U današnje vreme, pored čitanja bajki, tu su i filmovi, dugometražni crtaći i adaptirane knjige. Razvijanjem interneta su sve opcije postale dostpune, tako da roditelji 21. veka imaju apsolutnu slobodu u odabiru umetničkog materijala koje će dete pratiti. Uz praćenje takvog sadržaja, u kombinaciji sa povremenim crtanjem ili slušanjem muzike, dete će uz pomoć umetnosti, u velikoj meri bogatiti svoju maštu i kreativnost.
Pored čitanja slikovnica i knjiga, kreativnost mališana takođe možete pospešiti izmišljanjem maštovitih pričica. Neka u početku to bude proizvod vaše zajedničke mašte. Kasnije, taj zadatak u potpunosti možete prepustiti detetu.