Na inflaciju najviše uticalo poskupljenje hrane
Mesečna inflacija u aprilu iznosila je 1,5 %, dok je na godišnjem nivou dostigla 9,6 %.
U analizi Narodne banke Srbije kretanje inflacije u aprilu obeležili su rast cena hrane, cena proizvoda u okviru bazne inflacije (indeks potrošačkih cena po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta) i cena energenata.
„Na mesečnu inflaciju od 1,5 % najviše je uticalo povećanje cena neprerađene hrane od 5,6 % i to pre svega cena povrća i svežeg mesa. Rast cena prerađene hrane na mesečnom nivou u aprilu iznosio je 1,1 %, što je slična dinamika rasta koja je beležena od početka godine i manji rast u odnosu na oktobar i novembar 2021. kada je mesečni rast cena prerađene hrane iznosio u proseku oko 2 %. Na usporavanje rasta cena prerađene hrane nastavljaju da utiču, između ostalog, i mere Vlade u pogledu ograničavanja cena osnovnih životnih namirnica. Posmatrano u odnosu na isti mesec prethodne godine, cene prerađene hrane su u aprilu bile više za 11,4 %, dok su cene neprerađene hrane povećane za 24,6 %. Visok međugodišnji rast cena hrane najvećim delom je posledica delovanja faktora na strani ponude na koje mere monetarne politike imaju ograničen efekat, rast cena svih ulaznih troškova u proizvodnji hrane“, navode u NBS.
Cene energenata su u aprilu porasle za 1,5 %, a pored rasta cena naftnih derivata od 2,9 % doprineo je i rast cena čvrstih goriva.
Mesečni rast cena u okviru bazne inflacije, kada se isključe energenti i hrana, iznosio je 1 %.
„Za razliku od pojedinih zemalja centralne i jugoistočne Evrope koje su u režimu ciljanja inflacije, međugodišnja bazna inflacija (indeks potrošačkih cena po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta) na koju mere monetarne politike mogu u većoj meri da utiču i dalje je znatno niža od ukupne i u aprilu je iznosila 5,5 %, čemu je doprinela očuvana relativna stabilnost deviznog kursa i u izuzetno neizvesnim globalnim uslovima. Takođe, važan faktor niske i stabilne bazne inflacije su i usidrena srednjoročna inflaciona očekivanja finansijskog sektora koja se u dužem vremenskom periodu kreću u granicama cilja“, zaključuju u NBS.
I. S.