Član RIK-a: „Moguće je da poslanici budu u skupštinskim klupama 26. juna“
Možda se glavni uzrok ovom izbornom procesu kojem, naizgled, nema kraja može pronaći u činjenici da je 8. februara, dakle manje od dva meseca pre datuma održavanja izbora, stupio na snagu potpuno novi Zakon o izboru narodnih poslanika. Ne samo da je pravno vrlo problematično menjati jedan takav zakon u izbornoj godini, nego su izmene bile takvog obima da je veći deo nadležnosti, koji je ranije imao RIK prenet na lokalne izborne komisije. Upravo to je, opravdano, dovelo do najveće zabune u široj javnosti po pitanju (ne)rada RIK-a – kaže za Danas Minja Đokić, član Republičke izborne komisije ispred koalicije „Moramo“.
Podsetimo, iako je od održavanja izbora prošlo više od mesec dana, konačni rezultati još nisu poznati.
Ukoliko RIK ostane dosledan svojoj praksi, dodaje on, pa prigovor odbije ne mareći za materijalne dokaze, podnosilac prigovora ima 72 časa od momenta objavljivanja odluke RIK da uloži žalbu Upravnom sudu koji, pak, u roku od 72 časa od prijema žalbe donosi odluku koja je konačna u izbornom procesu.
– Pod pretpostavkom da se pravni lekovi ulože i da se upravnosudski proces okonča najkasnije do 17. maja kada se utvrdi ukupni izveštaj o rezultatima, RIK ima rok od deset dana da svojim rešenjem dodeli mandate kandidatima za narodne poslanike – što je 27. maj. Prema Ustavu Srbije, prvu sednicu Narodne Skupštine zakazuje predsednik Narodne Skupštine iz prethodnog saziva, tako da se sednica održi najkasnije 30 dana od dana proglašenja konačnih rezultata izbora, što je 26. jun. Narodna Skupština na toj prvoj sednici potvrđuje poslaničke mandate, a konstituiše se potvrđivanjem mandata dve trećine narodnih poslanika. Pretpostavka je da novoizabrani narodni poslanici neće imati razloga da u roku od 72 sata izjavljuju žalbu Ustavnom sudu, a čak i da je izjave – nema uticaja na činjenicu da je parlament konstituisan potvrđivanjem mandata dve trećine narodnih poslanika – zaključuje Minja Đokić.
I. S.