Poskupljenje sirovina u 2022. godini – očekuje se najveći rast cene drveta
Pandemija kovid-19, veća tražnja građevinskih materijala, prirodne nepogode, trgovinski sukobi, blokada kontejnerske luke u Kini doveli su do poskupljenja drveta, čelika ili plastike, a na te trendove nije ostalo imuno ni tržište Srbije, gde poskupljuju mnogi proizvodi, kao i nekretnine, pokazala je studija konsultantske kuće „Horvat“.
U njihovu analizu o cenama sirovina u predstojećem periodu uključena su mišljenja 1.000 vodećih menadžera u prerađivačkoj industriji na 12 evropskih tržišta, koji govore kakva su predviđanja za naredni period i kako da se najbolje pripremimo za ono što nas očekuje, navodi se u saopštenju kuće „Horvat“.
Predstavnica te kuće Maria Boldor ocenila je da su se očekivanja o povećanju cena do kraja godine potvrdila i da će se taj trend, i to u dvocifrenim procentima, nastaviti i ubuduće.
„Poskupljenja su rezultat ispražnjenih skladišta, ograničene ponude i kontinuirano visoke tražnje, što će uticati na tržište u srednjem roku. Iznenadna povećanja cena robe nas očekuju i nakon pandemije, pošto ekstremni vremenski uslovi, poremećaji infrastrukture, razvoj finansijskog tržišta, trgovinski sukobi i logistički problemi sve češće narušavaju transportnu ravnotežu. Posledice ovakvog razvoja događaja su zbog visokog stepena globalizacije trenutne i vrlo ozbiljne“, navodi Boldor.
Rezultati su pokazali da se upravo kod cene drveta očekuje najveći rast u predstojećem periodu, čak 33 %.
Skoro polovina ispitanih eksperata ukazuje i na smanjenu ponudu, strahujući da će dalje širenje novih sojeva virusa i lokdauna u Evropi rezultirati rekordnim cenama u prvim mesecima 2022. godine.
Kako se navodi, ogromne razlike u cenama osećaju se i u Srbiji, gde je za građevinske, fasadne, izolacione i druge radove potrebno izdvojiti znatno više novca, a slična situacija je i sa troškovima za nameštaj, kućne uređaje, automobile, nekretnine ili usluge majstora i zanatlija, koji rade sa drvetom, gvožđem i plastikom.
Boldor naglašava da cene sirovina rastu svaka dva do tri dana, naročito drveta i da trend diktiraju tržišta Amerike i Kine, gde je drvo za trećinu skuplje nego u Evropi, a očekuje se dalji rast.
Kada je reč o čeliku, menadžeri koji su učestvovali u studiji očekuju da će s početkom 2022. značajno poskupeti, a rekordne vrednosti plastike u prošloj godini i dalja će rasti, piše u saopštenju kancelarije „Horvat“ u Beogradu.