Posle vakcine protiv kovida, direktor Bajonteka se vraća leku za karcinom
Nakon vakcine protiv kovida-19, izvršni direktor Bajonteka kaže da želi da se vrati svojoj glavnoj sferi interesovanja – lečenju karcinoma.
Dr Ugur Šahin isprobava istu tehnologiju mRNK koja je u osnovi vakcine protiv kovid-19 koju je Bajontek razvio, zajedno sa svojim partnerom Fajzerom, kako bi pokušao da poboljša najnoviji i najrizičniji pristup lečenju karcinoma: CAR-T terapiju.
Šahin se nada da će koristiti neku vrstu mRNK vakcine kako bi poboljšao tretman, čineći ga sigurnijim i efikasnijim, a možda i jeftinijim na duži rok. On je predstavio rane rezultate kliničkih ispitivanja na sastanku Društva za imunoterapiju karcinoma u Vašingtonu.
– Mi smo lekari za karcinom – rekao je Šahin za CNN u intervjuu uoči sastanka i dodao:
– Zaista smo strastveni u vezi s tim. Ono što želimo da postignemo je da obezbedimo zaista bolje tretmane. –
CAR-T, skraćenica za T-ćelijsku terapiju himeričnih antigenskih receptora, uključuje uzimanje imunih ćelija koje se nazivaju T-ćelije od svakog pacijenta, genetski ih menjaju da ciljaju karcinom, a zatim ih ponovo unose nazad u pacijenta.
Samo nekoliko CAR-T terapija je odobreno od strane američke Uprave za hranu i lekove, a koštaju oko 400.000 dolara.
One najbolje deluju protiv karcinoma zasnovanog na krvi, primetio je Šahin. Ali on pokušava pristup protiv solidnih tumora.
Problem je toksičnost. Neželjeni efekti mogu da budu smrtonosni i uključuju tešku vrstu upale koja se naziva sindrom oslobađanja citokina i oticanje mozga. A pokušaj da se koristi pristup protiv solidnih tumora doprinosi ovoj opasnosti.
– Postoji samo vrlo, vrlo malo meta koje su specifične za karcinom – rekao je Šahin i dodao:
– To malo otežava razvoj tretmana koji nije samo efikasan, već i bezbedan. Pošto je bezbednost veliki, veliki izazov – imati ciljeve koji ne dolaze sa toksičnošću. –
Bajontek posmatra određeni molekul aktivan na ćelijama karcinom koji se zove klaudin 6.
On nije izražen u zdravim ćelijama, rekao je Sahin i dodao da se on – aktivira i izražava u nekoliko vrsta karcinoma kao što su karcinom testisa, karcinom jajnika, karcinom endometrijuma i u manjem procentu kod karcinoma želuca, karcinoma pluća i nekih vrsta sarkoma – dodao je on.
– To je odlična meta. Nema ekspresiju u normalnom tkivu, ali jaku ekspresiju u ovim karcinomima. I mi smo napravili snažno antitelo, koje se sada koristi kao receptor za ovaj tretman CAR-T ćelijama – kaže Šahin .
Podaci koje on iznosi uključuju samo devet pacijenata sa karcinomom testisa, jajnika i endometrijuma, i jedan sa vrstom sarkoma mekog tkiva.
– Izgleda da je ovo bezbedno. Ne vidimo toksičnost. Ali vidimo kliničku aktivnost. Vidimo, čak i pri niskim dozama, počinjemo da vidimo smanjenje tumora. –
Drugi cilj je da vidimo kako se T-ćelije umnožavaju i napreduju, u nadi da će nastaviti da se bore protiv karcinoma tokom vremena. Sahin je rekao da postoje dokazi da se to dešava barem kod nekih pacijenata.
Tu bi mogla da dođe mRNK vakcina. Šahin se nada da će je upotrebiti da pomogne T-ćelijama da se umnožavaju i pretražuju telo u potrazi za tumorskim ćelijama, baš kao što vakcine vremenom deluju kako bi nastavile da štite ljude od zaraznih bolesti. Bajontek je pokazao da to može da uradi kod miševa.
On veruje da se pristupi koje je Bajontek koristio da bi mRNK vakcinu učinio brzom i dovoljno isplativom da se brzo uvede za kovid-19 mogu primeniti na karcinome koji se teško leče.
– Živimo u vremenu u kom imamo izuzetno brz ciklus inovacija – rekao je Šahin .
Svestan je da su CAR-T terapije skupe i teške za isporuku. Kaže da ne želi da postane programer vrhunskih proizvoda po meri bogataša.
– Mi smo doktori koji leče karcinom. Ne želimo da razvijamo tretmane koji bi bili dostupni samo veoma bogatim ljudima – izjavio je Šahin.
– Radi se o postavljanju pitanja šta možete da izmislite, da uradite da biste rešili problem i učinili tretman pristupačnim? –
On odbija da proceni kako bi mogao da učini tretman od 400.000 dolara pristupačnim za svet.
Umesto toga, on govori o „optimizaciji procesa“. U početku je, primećuje on, mRNK bilo teško proizvesti i izuzetno skupo. Bajontek je smislio kako da ga napravi jeftino i u izobilju za upotrebu u vakcini koju sada proizvode na milijarde.
– Ako nema sledećeg, najboljeg proizvoda, onda vi imate pravi proizvod – rekao je doktor.