Svetu će faliti čipova i posle 2023. godine
Proizvođač poluprovodnika GlobalFoundries je debitovao ove nedelje na Nasdaku, i tom prilikom je procenjen na 25 milijardi dolara, nakon što je postalo izvesno da će nestašice mikročipova tj. poluprovodnika trajati do kraja 2023. godine, ako ne i duže.
Sada GlobalFoundries pokušava da ubedi investitore da kompanija ozbiljno zarađuje od povećane potražnje za svim vrstama mikročipova i poluprovodnika i da može da poveća svoju profitabilnost, iako se radi o biznisu sa izuzetno velikim ulaganjima.
– Ja mislim da ćemo dobar deo sledećih 5 do 10 godina da jurimo ponudu, a ne potražnju, rekao je direktor GlobalFoundriesa Tom Kaulfild u intervjuu za CNBC.
Najveće mušterije GlobalFoundriesa su Kvalkom, MediaTek, NXP Semiconductors i Qorvo.
Proizvođači automobila i proizvođači kućnih aparata se muče mesecima da prikupe dovoljno čipova, kako bi napravili svoje proizvode, ali sada problem polako preliva i na proizvođače električnih uređaja. Npr. Epl uveliko računa da će zaraditi 6 milijardi dolara manje ovog Božića, a Intel svoju slabu prodaju procesora opravdava i ovim nestašicama i nestašicama struje.
Ove nestašice se ne odnose na čipove, koji su poslednji krik tehnike, već o nešto starijim modelima. GlobalFoundries je specijalizovan za proizvodnju upravo tih čipova.
– Nestašice su delom nastale zato što ne postoji dovoljno investiranja u proizvodnju, rekao je Kolfild.
Profitabilnost ovog posla je povezana sa utilizacijom, ili brzina kojom fabrike livnice rade danonoćno. GlobalFoundries je imao stopu utilizacije 84 % prošle godine, ali Kolfild je rekao da je to povezano sa usporavanjem na početku pandemije.
– Rekao bih da od avgusta 2020. godine, mi ne možemo da napravimo dovoljno. Svaki dan pokušavamo da napravimo što više, kaže Kolfild, dodajući da je kapacitet kompanije prodat na kraju 2023. godine.
Kolfild je rekao da je kompanija napravila stratešku odluku 2018. godine. Tada su odlučili da prestanu da proizvode najnovije modele čipova i da se fokusiraju na one manje napredne.
Ova kompanija ima poslovni model sa niskom maržom i suočavaju se sa visokim troškovima rada, opreme i sirovina. GlobalFoundries je u prvoj polovini 2021. godine zabeležio bruto maržu od blizu 11 %.
Od 2,6 milijarde prikupljene na inicijalnoj javnoj ponudi, oko 1,5 milijarde će biti potrošeno na kapitalna ulaganja, kako bi se popunili svi kapaciteti.