VAŽNO JE – BEZBEDNOSNA KULTURA I MLADI
Bezbednost mladih tema je dvodnevne radionice, koju, u saradnji sa Kancelarijom za mlade i uz podršku vrnjačke Opštine, organizuje Centar za geostrateška istraživanja i terorizam.
Radionice se realizuju u okviru projekta koji je pokrenut krajem prošle godine i ima za cilj podizanje stepena informisanosti o bezbednosnim izazovima, rizicima i pretnjama koje okružuju mlade. Kroz ovaj projekat mladi se osnažuju u pogledu mogućnosti prepoznavanja, definisanja i analiziranja problema sa kojima se suočavaju, kako bi uspešno došli do predloga za poboljšanje bezbednosti u svojoj zajednici.
„Mladi pripadaju osetljivoj kategoriji, jer nemaju dovoljno iskustva da prepoznaju potencijalne rizike i da na pravi način odreaguju, a vrlo često njihova bezbednost zavisi isključivo od njih samih, odnosno od njihove opreznosti, znanja i veština da se zaštite. Stoga je ova edukacija izuzetno značajna“, rekla je Jasmina Trifunović, rukovodilac Odseka za poslove organa Opštine. Ona je mladima poručila da, pre svega biraju društvo, jer ih prijatelji rizičnog ponašanja uvode i u rizične životne situacije. Takođe je ukazala da je Opština Vrnjačka Banja uvek tu da pomogne i podrži sve aktivnosti koje mladi pokreću, sa ciljem da njihov život u lokalnoj zajednici bude bezbedniji i kvalitetniji.
„U toku radionice pokrenute su vrlo značajne teme sa mladima. I kod mladih koji žive ovde mapirani su slični problemi koji tište i mlade širom Srbije. Kroz studiju slučaja pokazaćemo mladima da oni i te kako mogu da utiču na određene probleme sa kojima se suočavaju“, rekao je Vlade Radulović, predsednik Centra za geostrateško istraživanje i terorizam.
On je ukazao da Centar u okviru projekta „Važno je – Bezbednosna kultura i mladi“ primenjuje dva modaliteta. Prvi je razgovor sa mladima i njihovo osposobljavanje da koriste određene mehanizme i alate da bi u lokalnoj samoupravi rešili problem sa kojim se suočavaju. Drugi modalitet se ogleda u tome da Centar pruža podršku mladima tako što postaje spona između njih i lokalne samouprave, ukoliko se oceni da postoje problemi koje je potrebno urgentno rešavati.
Po rečima učenice četvrtog razreda Ugostiteljsko-turističke škole, Sofije Sipljanović, pored druženja, radionice su prilika da se razmene iskustva, sazna kome se mladi mogu obratiti, ali i kako da razumeju druge i budu tu jedni za druge. Sličnog je mišljenja i Andrija Pribanović koji ističe da radionice pružaju saznanja o tome kako da sa svojim vršnjacima utiče na određene situacije i dešavanja u opštini, kao i mogućnost da sa vršnjacima razmenjuje iskustva.
I. S.