Connect with us

Kultura

Sivcevič i Bolt u fokusu online platforme „Na drugi pogled”

Aleksej Sivčević - No title RGB / Foto: promo

Online platforma „Na drugi pogled” na kojoj je izloženo deset radova vizuelnih umetnika i umetnica iz Srbije i deset iz Austrije, u avgustu predstavlja rad „Bez naziva” Alekseja Sivceviča iz Srbije i „Rag Rug” austrijske umetnice Katrin Bolt.

Goblen „Bez naziva” nastao je 2021. godine. Ovaj rad tematizuje fenomen gostujućih radnika (gastarbajtera), koji su nakon Drugog svetskog rata u nekoliko talasa odlazili iz Jugoslavije na rad u inostranstvo, najčešće u Nemačku i Austriju, sa namerom da se nakon što zarade dovoljno novca, vrate u domovinu. Neretko, zabludu o neprikosnovenom raju socijalizma prevladalo bi realno stanje po povratku u zavičaj, te do povratka često nije dolazilo.

Na goblenu je prikazana scena tipične gastarbajterske svadbe, sa izvezenom poslovicom “Radi, radi pa kuću sagradi” koja je posebno svojstvena za jugozapadnu oblast Nemačke poznatu kao Švabija, koja je svojevremeno bila jedna od glavnih destinacija gastarbajtera. Ovaj goblen je rezultat saradnje sa Rajkom Stanić kao deo master projekta „Zeitgeist“.

O svom delu Aleksej Sivcevič je rekao: „Od presudne važnosti mi je bilo da medij i narativ u celosti odgovaraju stanju svesti našeg društva, pa je rad i zamišljen tako da se može čitati na elementarnom vizuelnom, odnosno složenom simboličkom nivou”.

Umetnički rad „Rag Rug” je ručno šiveni zidni tepih od odbačene kamuflažne odeće. Rašivena maskirna garderoba i vojna odeća zašivena je ponovo u oblike brda ili planina, uz praćenje njihovih šara. Predstavljajući pejzaž, rad otvara teme identifikacije sa i „vlasništva” nad zemljom, kao aspektima koncepta nacionalne države.

Interesuje me da istražim neverbalni jezik koji upotrebljavamo ili uočavamo u našem svakodnevnom okruženju. Odeća je definitivno način izražavanja ličnosti i iskazivanja nečega. Povezana je sa dizajnom, atributima, istorijom i materijalnošću. Kopkalo me je da napravim sliku koja bi bila apstraktna i slikovita u isto vreme – rekla je Katrin Bolt o ovom delu.

Continue Reading
Advertisement akcija ams


e arhiva
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Kultura

„Labudovo jezero“ 5. marta u mts Dvorani

Foto: Promo

Čuveni balet „Labudovo jezero“, ruskog kompozitora Petra Iliča Čajkovskog izvešće hvaljeni baletski ansambl Ukrainian Classical Ballet 05. marta na Velikoj sceni mts Dvorane.

Balet koji se kroz godine i godine izvođenja izrodio u pravi umetnički spektakl, jedan je  od najomiljenijih i najdugovečnijih baleta na svetu.  Na scenu mts Dvorane sa svetski popularnom ukrajinskom trupom, stiže nakon nastupa u Lisinskom, ali i sjajnih izvedbi širom Evrope i sveta.

Uzbudljiva priča puna strasti i intriga o princu Siegfriedu koji se zaljubljuje u princezu Odette koju je zli čarobnjak Rothbard pretvorio u labuda danas je sinonim za klasični balet, a spoj uzvišene muzike, raskošnoga plesa, misterija i strasti i danas, gotovo 150 godina otkad je balet skladan, intrigira milione ljubitelja muzike i plesa širom sveta.

Svaka sekunda ovoga najpopularnijega „beloga baleta“ magnetski privlači svojom blistavošću i uvlači publiku u čaroban svet jezera, šuma, palata  i večne ljubavi. Tu neodoljivu čaroliju na scenu mts Dvorane donosi UCB, sastavljen od međunarodno nagrađivanih plesača.

Reč je o baletskoj trupi čija je misija da ujedini umetnike iz celoga sveta i predstavi publici najraskošnije i najzahtjevnije baletne izvedbe velikih umetnika. Zahvaljujući raznolikosti škola, svestranosti i dubini kulturne baštine, u ovoj se simbiozi rađaju potpuno novi pogledi i pristupi klasičnom baletu.

Umetnički voditelj ovoga baletnog ansambla je mladi, harizmatični plesač Alessandro Bonavita, koji je završio Milansku baletnu školu te nastupa na pozornicama prestižnih pozorišta Engleske, Nemačke, Francuske, Španije, Poljske, SAD…

U umetničkom izražaju osnivač i svi umetnici trupe nepokolebljivo čuvaju tradiciju klasičnoga baleta, prihvatajući moderne elemente koreografije,  te se nalaze u neprestanoj potrazi za novim rešenjima nastupa.

Baletni ansambl okuplja samo najtalentovanije izvođače – soliste i prvake renomiranih evropskih i svetskih teatara poput Teatro di Roma, Magdeburg Opera House, Teatr Wielki, Opera Narodowa Warszawa i brojnih drugih, a mnogi od njih su i dobitnici prestižnih plesačkih nagrada.

lj.z.

Continue Reading

Sponzorisano

Sponzorisano

Oznake

Istaknuto na YouTube

U trendu