Saudijska Arabija okrenula leđa talibanima
Kada su talibani vladali Avganistanom između 1996. i 2001. godine, Saudijska Arabija je bila jedna od samo tri zemlje koje su priznale njihovu vladu.
Osim nje, to su učinili samo Pakistan i Ujedinjeni Arapski Emirati. Međutim, kako piše Dojče vele, stvari su se promenile.
Saudijska Arabija je tada godinama održavala intenzivne odnose sa talibanima. U Pakistanu je, na primer, finansirao verske škole, takozvane medrese, iz kojih je regrutovano bezbroj pristalica talibanskog pokreta, kako u Pakistanu, tako i u Avganistanu. Doduše, učenje medrese o sunitskom islamu delom se razlikuje od saudijske vere vehabizma. Ali zajedničko im je ultrakonzervativno tumačenje islamskih pisanih izvora.
Osamdesetih godina prošlog veka, kada su sovjetske trupe ušle u Avganistan, Saudijska Arabija je podržala borbu verski motivisanih avganistanskih ratnika mudžahedina protiv Sovjetskog Saveza. Tamo je Saudijska Arabija sarađivala sa Sjedinjenim Državama i Pakistanom. Dok su SAD htele da obuzdaju širenje komunizma u Avganistanu, Saudijci su želeli da odbrane islam. Procenjuje se da su obe zemlje potrošile 4 milijarde dolara na taj rat.
Nakon povlačenja sovjetske vojske i tokom građanskog rata koji je tada izbio devedesetih, Saudijska Arabija je postala, pre svega u finansijskom smislu, jedan od najvažnijih saveznika talibana, koji su nastali od mudžahedina. Osim toga, UN je optužio Saudijsku Arabiju za isporuku oružja talibanima uprkos međunarodnom embargu.
11. septembra kao prekretnica
Ali ta podrška je naglo prestala nakon napada 11. septembra 2001. Tog dana su pripadnici terorističke organizacije Al-Kaida napali nekoliko ciljeva u Sjedinjenim Državama. Više od 3.000 ljudi ubijeno je u samoubilačkim napadima. Pritisak iz Vašingtona naterao je vladu u Rijadu da prekine veze sa talibanima, jer su pružali utočište Al-Kaidi. Ali na nižim nivoima i dalje je postojala veza između državnih, verskih i privatnih faktora.
Danas se Saudijska Arabija distancira od svojih bivših partnera. Čak se odrekla svoje posredničke uloge u pregovorima između talibana i svrgnute avganistanske vlade. Katar je u međuvremenu preuzeo ulogu.
Nakon što su sredinom avgusta talibani osvojili Kabul, saudijsko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je da Kraljevina stoji iza odluka, koje je doneo avganistanski narod. Neće uticati na talibane po nalogu zapadnih partnera.
I zaista, malo govori u prilog oživljavanju bivšeg saudijskog uticaja na talibane. Rijad je saveznik Sjedinjenih Država, prema kojem talibani imaju veoma udaljenu vezu. Osim toga, postoje mere modernizacije, koje je nedavno sproveo prestolonaslednik Mohamed bin Salman.