Samo novi izbori ne zatvaraju vrata Srbiji za EU?
Preliminarni izveštaj OEBS-a, ODIHR-a i Saveta Evrope o izborima u Srbiji ukazao je na brojne ozbiljne nedostatke tokom izbornog procesa kao što su pritisci na medije, zloupotreba javnih resursa, kršenje tajnosti glasanja, brojni slučajevi grupnog glasanja, kao i zamagljena granica između partije i države, što je sve u suprotnosti sa međunarodnim standardima. Takođe, registrovani su i pritisci na zaposlene u javnom sektoru.
Jelica Minić, predsednica Evropskog pokreta u Srbiji, preliminarni izveštaj ODIHR-a smatra veoma oštrim i dodaje da su se zbog njega vlasti u Srbiji ipak zabrinule.
Možda će ponuditi neko rešenje, poput ponovnih izbora u Beogradu. Bojim se da je načinjena nepopravljiva šteta za ugled Srbije i za dalji tretman sadašnjih vlasti u Beogradu, ali i u političkim odnosima sa glavnim partnerima, a to je svakako Evropska unija, kaže Minić za Danas.
Slične neregularnosti kao i međunarodna posmatračka misija registrovala je i CRTA (Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost), koja je posmatrala izbore. Ova nevladina organizacija specijalizovana za izbore konstatovala je da je „brutalno pokradena izborna volja građana na parlamentarnim i lokalnim izborima, posebno beogradskim“, da je to dovelo do dramatičnog narušavanja i obesmišljavanja izbornog procesa i da su „razmere manipulacija stranke na vlasti postale alarmantno jasne nakon što je CRTA objavila izveštaj o migracijama birača“ iz mesta u mesto i iz države u državu.
Vladimir Međak, potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji i bivši pomoćnik direktora Kancelarije za evropske integracije, saglasan je sa Klemenom Grošeljem da se Srbija nakon izbora udaljava od puta ka članstvu u Evropskoj uniji.
„Jedina dilema trenutno mi je da li je pristupanje već okončano ili će tek biti. Sa ovakvim stanjem izbora koji su osnovna demokratija, što je osnova političkog kriterijuma za članstvo, onda nema o čemu da se priča“, navodi Međak.
Međak smatra da će vlast pristati na ponavljanje beogradskih lokalnih izbora, kako bi ublažila trenutnu situaciju i pokazali da se ipak nešto radi, ali ne očekuje da će vlast dozvoliti bilo kakvu međunarodnu istragu.
„Sumnjam da će pristati na međunarodnu istragu, jer bi tako priznali da nešto nije u redu. Našli bi svašta što je naša vlast radila za ovih deset godina, to njima ne ide u prilog. Najbolji scenario jeste da vlast prihvati ponavljanje izbora uz izgovor da nemaju većinu, a najgora da sastave većinu, što mogu da urade bez problema sa Nestorovićem, iako je ta vlast nelegitima. Sve zavisi od toga da li Vučić želi da ide u krizu ili ne“, kaže Međak.
Uprkos spekulacijama, Evropski parlament neće ove sedmice raspravljati o izborima u Srbiji, jer nije postignuta saglasnost poslaničkih grupa da to pitanje bude na dnevnom redu, objavio je Demostat. Kako su naveli, rasprave neće biti sve dok u februaru ne bude objavljen finalni izveštaj međunarodne posmatračke misije, u kojoj su bili i predstavnici Evropskog parlamenta.
Od Ministarstva za evropske integracije nismo dobili odgovor u vezi sa izjavom Grošenja da bi EU mogla da zatvori vrata Srbiji.
I. S.