SA PREDSTAVNICIMA SKGO O UNAPREĐENjU BANjSKOG TURIZMA
Na sastanku predsednika opštine Vrnjačka Banja, Bobana Đurovića i predstavnica Stalne konferencije gradova i opština razgovarano je o predlozima izmena zakonskog okvira u oblasti banjskog turizma. Ova poseta realizovana je na inicijativu vrnjačke Opštine i predstavnika drugih lokalnih samouprava i predstavlja prvu u nizu aktivnosti koja se ogleda u analizi stanja u jedinicama lokalnih samouprava koje na svojoj teritoriji imaju registrovano banjsko područje, uključujući i prirodni lekoviti faktor, kao banjski resurs.
Iz SKGO-a sastanku bi prisustvovale Jasmina Tanasić, programska direktorka za društveni razvoj, Anita Popović, savetnica za lokalni ekonomski razvoj i Slađana Grujić, programska direktorka za ekonomski razvoj, dok su, pored predsednika opštine, sastanku prisustvovali i direktor Turističke organizacije Vrnjačka Banja, Ivan Trifunović, Jasmina Trifunović, rukovodilac Odseka za poslove organa Opštine i šefica Kabineta Predsednika opštine, Bojana Dunjić.
„Svima nam je jasno kakav je trend u turizmu, ne samo u Srbiji, već i u svetu, da se turizam sve više zasniva na prirodnim resursima koje neka turistička destinacija ima i da će to biti presudno prilikom odlučivanja o boravku u nekom turističkom mestu. Kao savesna i odgovorna lokalna samouprava sa privilegijom da na svojoj teritoriji ima prirodne resurse, u obavezi smo da učinimo sve kako bismo te resurse i sačuvali“, rekao je predsednik opštine, Boban Đurović.
Posebno je ukazano na član 10 Zakona o banjama iz 1992. godine, u delu koji se odnosi na to da „pravo korišćenja prirodnog lekovitog faktora u banji (termalna i mineralna voda, gas i lekovito blato) domaćem pravnom ili fizičkom licu daje opština na čijem području se nalazi banja, uz saglasnost Vlade Republike Srbije“.
„Sa izuzetno velikim i bogatim iskustvom mišljenja smo da taj član Zakona nema utemeljenje zato što se dozvola dobija na osnovu eksploatacionog prava koje izdaje Ministarstvo rudarstva i energetike i, ukoliko Ministarstvo da saglasnost i eksploataciono pravo, suvišno je nakon toga presuđivanje Vlade da li će se dati saglasnost ili ne pravnom ili fizičkom licu“, istakao je Đurović,“ jer ukoliko ste dobili saglasnost da možete koristiti prirodni lekoviti faktor i pri tom je ustanovljeno da nema negativnog uticaja na druge, onda je izlišno da Vlada to potvrđuje ili odbacuje“.
Na sastanku inicirano je formiranje radne grupe koja će imati zadatak da pripremi izmene navedenog člana Zakona o banjama, uz sagledavanje uticaja tih izmena i na ostale zakone, jer postoje velike prenadležnosti po ovom osnovu. „Postoji velika spremnost, pre svega nas iz Banje i iz drugih gradova i opština koje takođe imaju ovaj problem, zatim velika podrška Stalne konferencija gradova i opština, gde Opština Vrnjačka Banja ima veoma bitno ulogu kao član Predsedništva SKGO, da se ova oblast reguliše i da se po završetku aktivnosti radne grupe, pripreme jasne izmene Zakona kako bi se, posle formiranja Vlade, našle na dnevnom redu prvog zasedanja novog saziva Narodne Supštine Republike Srbije“, ističe Đurović. Pored navedenog, istaknuta je i neophodnost da se obezbedi jači inspekcijski nadzor, definiše jasna i objektivna cena korišćenja prirodnog lekovitog faktora, kao i kako će se trošiti novac prihodovan po osnovu naplate prirodnog lekovitog faktora. Cilj je da ovi prihodi budu usmereni na uređenje parkova i izvorišta, unapređenje zone sanitarne zaštite oko izvorišta i u sve ono što doprinosi održivosti tih resursa.
Takođe, je istaknuta i potreba jasnog utvrđivanja nadležnosti i odgovornost onih koji treba da vode računa o tom resursu, jer sada ni u jednom zakonu to nije jasno definisano.
U okviru dvodnevne posete Vrnjačkoj Banji, pored sastanka sa rukovodstvom Opštine, direktorom TO Vrnjačka Banja i zaposlenima u Opštinskoj upravi, u planu je da se predstavnice SKGO sastanu i predstavnicima Specijalne bolnica “Merkur”, kao i sa generalnim sekretarom Udruženja banja Srbije,
Do sada su sa istim ciljem predstavnice SKGO posetile Čačak, Lučane, Medveđu, Irig, Zrenjanin, Sokobanju, Zaječar i Bujanovac.
I. S.