Robot pčela
Robot pčela-mini letelice uskoro u prirodi.
Pčele vrše oprašivanje velikog dela biljaka koje koristimo u ishrani.
Ideja naučnika je ta da bi se za oprašivanje mogli koristiti roboti.
S obzirom da je broj pčela u prirodi sve manji, pre svega zbog raznih insekticida, ruski naučnici nude drugu opciju: robo-pčele.
Model bi trebalo da bude najmanje sedam puta veći od prave pčele. Veštačke pčele bi bile od velike koristi za oprašivanje biljaka koje se uzgajaju u plastenicima tokom cele godine.
U planu je da se razvije koncept algoritama, softvera, optičkih sistema i metoda prepoznavanja za precizno pozicioniranje.
Eidžiro Mijako, istraživač sa japanskog Nacionalnog instituta za naprednu industrijsku nauku i tehnologiju, izumeo je dron za prenošenje polena između cvetova. Donji deo drona, pokriven je konjskom dlakom i premazan specifičnim lepljivim gelom. U momentu kada dron doleti do cveta, zrnca polena se zalepe za gel, a potom obrišu o sledeći cvet.
Neophodno je unaprediti dronove GPS-om, kamerama sa visokom rezolucijom i veštačkom inteligencijom kako bi mogli samostalno da pronađu put između cvetova i da na njih pravilno slete.
Zapravo, ovo nije jedini pokrenut projekat na ovu temu. Tu je niz drugih koji se bave ovim istraživanjima.
Stručnjaci sa Harvardskog univerziteta izumeli su robo-pčelu lakšu od desetog dela grama sa pametnim senzorima koji reaguju na okolinu time što oponašaju funkciju oka pravih pčela. Takođe, još i laboratorija Čarls Stark Drejper, na Kembridžu, u Masačusetsu, kao i korporacija Walmart, rade na projektima sa istim ciljem.
Svi ovi modeli još uvek nisu do te mere napredni za masovnu upotrebu. Neophodno je još vremena i rada pre puštanja prvog roja robo-pčela u polja.