Razgovor sa Đorđem Vujovićem – Šta nas čeka u budučnosti: Oročena štednja vs investicioni fondovi
O tome šta gradjane Srbije očekuje i zašto se građani Srbije “ponašaju iracionalno” i nastavljaju da drže novac sa praktično negativnim kamatama, razgovarali smo sa Đorđem Vujovićem, generalnim direktorom Društva za upravljanje fondovima „Ilirika DZU Srbija” koji ima višegodišnje bogato isktustvo u u multinacionalnim kompanijam u sektoru finansijskih usluga.
Šta možemo da očekujemo u narednom periodu u ekonomskom smislu i da li će štednju u bankama da zameni štednju u investicioni fondovi.
Prvi čovek investicionog fonda Ilirka g.din Vujović ističe da je strah od rizika mnogo jači od razuma i da ako se novac ne želi izgubiti , mora se uložiti.
– Svedoci smo da će rast domaće ekonomije u 2022.godini biti oko 3 procenta , naravno zavisno najviše od eksternih investicija odnosno od naših najvećih trgoviskih partnera,a pored toga i od domaće potrošnje. Možemo da očekujemo prema svim statstičkim pokazateljima inflaciju izmedju 9.5 – 10%, a pored toga imamo i dalji trend rasta cene naftnih derivata koji uglavnom zavise od daljeg toka dešavanja u Ukrajini na koji Srbija ne može da utiče. –
– S obzirom na globalnu krizu prvo izazvanu Covid pandemijom a sada i Ukrajinsku krizu možemo da kažemo da je bilo malo straha na samom početku krize, naručito krize izavane u Ukrajini koja je još uvek u toku ali možemo da konstatujemo da je i pored svih turbulencija na globalnom tržištu izazvanih krizama u Srbiji očuvana likvidnost finasijskog tržišta a u ovom slučaju investicionih fondova. –
– Međutim, i pored toga što su prinosi u investicionim fondovima veoma atraktivni, odnosno visoki u poređenju sa drugim učesnicima na finansijskom tržištu, novac se nije masovno prelio u njih. Kod osiguravajućih kompanija osigurane sume u životnom osiguranju iz godine u godinu padaju, u bankama su kamate na štednju rekordno pale, ali je štednja građana, i pored toga, na istorijski velikom nivou. –
– U takvoj situaciji logično bi bilo da se stanovništvo i privreda okrenu masovno štednji kroz investicione fondove, međutim, to nije slučaj, a mnogi se pitaju šta je razlog tome – objašnjava Vujović.
– Razlozi ovako neracionalnog ponašanja su različiti. Postoji mišljenje da su protekle krize ostavile negativna sećanja, da je stanovništvo slabo informisano o tome šta su otvoreni investicioni fondovi i kako oni funkcionišu, da je sveukupna svest stanovništva i privrede na veoma niskom nivou. –
– Pored svih poteškoća, nerazvijenosti finansijskog tržišta, neznanja, informisanosti, tržište Srbije je veliki potencijal za investicione fondove. Budućnost investicionih fondova kao vid štednje predstavlja i donosi velike prednosti u odnosu na druge finansijske subjekte i vidove štednje, ako se uzme u obzir niz prednosti koje otvoreni investicioni fondovi nude fizičkim i pravnim licima – ističe Vujović.
Direktor Vujović istiće, da poređenju sa oročenim ulozima u jednoj banci, fondovi su fleksibilniji i likvidniji, a prinos je mnogo veći nego u banci. U fondu svi ulagači ostvaruju prinose iste visine, bez obzira na visinu uplaćenih sredstava. Uplate se mogu vršiti u fond po želji člana, nakon jednom potpisane pristupnice, bez ikakve dodatne papirologije. A članovi fonda mogu biti sva fizička i pravna, domaća i strana lica – ukazuuje Vujović.
Posmatrajući prethodne globalne krize jos od 1929.godine koja je potresla ceo svet možemo naučiti neke lekcije i projektovati smernice za sprečavanje ili bar ublažavanje kriza u budućnosti.
(Autor Đorđe D. Vujović, direktor Ilirika društva za upravljanje UCTIS fondovima)
I.T.