Rat u Ukrajini utiče na hranu širom sveta
Rat u Ukrajini utiče na zalihe hrane širom sveta.
Veliki deo svetske proizvodnje žitarica dolazi iz tog regiona.
Gde su sada problemi sa snabdevanjem – i da li bi rat mogao da utiče na bezbednost ishrane u EU?
Domaćinstva širom sveta osećaju posledice rata u Ukrajini. Osnovne namirnice su znatno poskupele. Na kraju krajeva, crnomorski region je žitnica zemaljske kugle, jer 29 % svetskog izvoza pšenice dolazi iz Rusije i Ukrajine, 19 % kukuruza i čak 78 % svetskog izvoza suncokretovog ulja. Rat je poremetio proizvodnju hrane i takođe izaziva inflaciju. Rusija je zabranila izvoz žitarica, a pitanje je da li će u Ukrajini ove godine uopšte biti žetve.
Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO) upozorila je da su cene hrane u martu 2022. širom sveta dostigle rekord – svih vremena. Unutar EU cene hrane, alkohola i duvana su u januaru porasle za 3,5 %, a u februaru za još 4,1 %.
„Važno je shvatiti da su oni koji su zaista najteže pogođeni u siromašnim zemljama. U zemljama koje zaista zavise od uvoza iz Ukrajine, kao što su Bliski istok i Severna Afrika“, kaže Ariel Bruner, stručnjak za poljoprivredu iz organizacije za zaštitu prirode BirdLife. „U Evropi je, s druge strane, glavni problem visoka inflacija. Cene će rasti, ali se tu radi samo o bliskoj budućnosti“.
EU bila ključni partner za Rusiju i Ukrajinu
EU je bila ključni partner za Rusiju i Ukrajinu, kada su u pitanju poljoprivredni proizvodi: 3,7 % izvoza EU i 1,4 % uvoza poljoprivrednih proizvoda EU dolazi iz trgovine sa Rusijom – dok je EU izvozila soju, kakao, uljanu repicu i med, iz Rusije je dolazilo seme uljane repice, pšenica, stočna hrana i đubrivo. Iz Ukrajine je dolazilo 36 % uvoza žitarica u Evropsku uniju. EU je 2021. u Ukrajinu izvezla poljoprivredne proizvode u vrednosti od 3 milijarde evra.
Uprkos ovim brojkama, Evropska komisija pretpostavlja da EU može da podnese gubitak trgovinskih partnera. U saopštenju iz Brisela se navodi da se EU uglavnom sama snabdeva hranom sa visokim poljoprivrednim viškovima. Evropsko unutrašnje tržište može da apsorbuje šokove.Komisija je početkom aprila objavila paket mera, koji je takođe namenjen podršci poljoprivrednicima u EU u povećanju proizvodnje pšenice, kukuruza i uljane repice.
„EU ima izvozni višak poljoprivrednih proizvoda“, kaže za DW Somer Akerman, mladi farmer i klimatski aktivista iz Finske. „Ipak, Putinov agresorski rat vodi ka inflaciji, kako kod cene energenata, tako i goriva. To takođe utiče na proizvodnju i izvoz poljoprivrednih proizvoda“.
Poljoprivrednici širom Evrope oprezni
Mnogo toga što je potrebno za poljoprivredu postaje skuplje. Cene đubriva vrtoglavo rastu. Poljoprivrednici širom Evrope su oprezni. Neki već demonstriraju u Francuskoj i Grčkoj, tražeći podršku EU za kupovinu đubriva. Komisija je obećala da će izdvojiti veće subvencije, kako bi se ublažile povećane cene đubriva i goriva.
I. S.