Poverenica povodom Međunarodnog praznika rada: Trećina svih pritužbi je zbog diskriminacije na radu
U Srbiji u proseku godišnje oko jedne trećine svih pritužbi upućenih Povereniku za zaštitu ravnopravnosti odnosi se na diskriminaciju u oblasti rada i zapošljavanja, saopštila je ta služba povodom Međunarodnog praznika rada, 1. maja
Poverenica Brankica Janković je istakla da je pravo na rad jedno od najznačajnijih ljudskih prava i jedan od preduslova za smanjenje siromaštva i socijalne isključenosti.
Zato se moraju štititi prava radnika, unapređivati uslovi, bezbednost i zdravlje na radu, kao i materijalni položaj zaposlenih, piše u njenom saopštenju.
Navela je da se u proseku godišnje oko jedne trećine svih pritužbi upućenih Povereniku odnosi na diskriminaciju u oblasti rada i zapošljavanja, najčešće po osnovu pola, invaliditeta, zdravstvenog stanja i starosnog doba
To su nemogućnost napredovanja ili dobijanja otkaza zbog godina starosti, raspoređivanja na niža i manje plaćena radna mesta po povratku sa porodiljskog ili odsustva sa rada radi nege deteta, diskriminacija na osnovu članstva u političkim, sindikalnim i drugim organizacijama.
Janković je ukazala da naročito zabrinjavaju česti primeri nebezbednih i nehumanih uslova za rad koji su, kako je navela, rezultirali brojnim smrtnim ishodima ili teškim povredama na radu prošle godine, o čemu izveštava Inspektorat za rad.
Pozdravila je mere kojima se podstiče zapošljavanje društvenih grupa čiji je pristup tržištu rada otežan i češće su diskriminisane – žena, osoba sa invaliditetom, nacionalnih manjina i drugih.
Vreme će pokazati da budućnost pripada poslodavcima, koji se vode principom nediskriminacije, poštuju prava zaposlenih, istakla je Janković.