PKS: Polovina anketiranih preduzeća trpi posledice političke krize

Skoro polovina od 378 kompanije koje je Privredna komora Srbija (PKS) anketirala trpi direktne i vrlo značajne posledice, zbog političke krize i blokada, koje se organizuju širom države, navodi Politika
Izvozno orijentisane kompanije osećaju manje posledica od firmi usmerenih na domaće tržište, a privrednici prijavljuju da se usporava ulazak u već planirane investicije i propuštaju delovi godine koji su važni za poslovanje i razvoj.
Zbog bojkota nisu samo veliki trgovinski lanci u problemu. Oseku kupaca, manju prodaju, niže prihode i zaradu već beleži i mali trgovci i drugi manji biznisi… Bez izuzetka, sa manjim ili većim nevoljama suočavaju se privrednici iz svih sektora, od poljoprivredno-prehrambene do kreativne industrije, rekao je za Politiku predsednik PKS Marko Čadež.
On je dodao da postoje naznake nelikvidnosti i problema u naplati međusobnih potraživanja, „što se nije događalo ni tokom pandemije koronavirusa“.
Primera radi, a prema navodima iz ankete, skoro dve trećine ispitanika iz stočarske proizvodnje i prateće prerađivačke industrije prijavljuje negativne efekte aktuelne političke krize, a oni najčešće prijavljuju pad prihoda od izvoza, smanjen promet, zastoje u transportu i usporenu poslovnu komunikaciju sa institucijama.
Sličan procenat tekstilnih kompanija takođe prijavljuje negativne efekte u poslovanju.
Skoro tri četvrtine anketiranih (74 odsto) veruje da će se situacija brzo normalizovati i da će, uprkos svemu, realizovati investicije planirane za ovu godinu.
Kompanije, koje su učestvovale u istraživanju sprovedenom tokom 26. i 27. marta ukupno zapošljavaju 111.400 ljudi i, prema poslednjim dostupnim podacima, prihoduju 1,8 milijardi dinara.