Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija: „Cene hrane nešto niže u aprilu u odnosu na mart“
Svetske cene prehrambenih proizvoda pale su u aprilu nakon velikog skoka prethodnog meseca, pre svega zbog blagog pojeftinjenja biljnih ulja i žitarica, saopštila je Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).
Indeks cena hrane FAO je u aprilu 2022. u proseku iznosio 158,5 poena, što je pad od 0,8 % u odnosu na najviši nivo ostvaren u martu. Ovaj indeks, koji prati mesečne promene međunarodnih cena prehrambenih proizvoda, ostao je 29,8 % viši nego u aprilu 2021. godine.
Cene biljnog ulja pale su u aprilu za 5,7 %, jer je zbog manje tražnje došlo do nižih cena palminog, suncokretovog i sojinog ulja.
„Malo smanjenje indeksa je dobrodošlo olakšanje, posebno za zemlje sa niskim prihodima, ali su cene hrane i dalje blizu svojih nedavnih najviših nivoa, tako da se i dalje oseti zategnutost na tržištu, a veliki je izazov za globalnu bezbednost hrane kada se radi o najugroženijima“, rekao je glavni ekonomista FAO Maksimo Torero Culen.
FAO indeks cena žitarica je u aprilu opao za 0,7 poena, što je uticalo na pad svetskih cena kukuruza od 3 %. Međunarodne cene pšenice porasle su za 0,2 %, pre svega zbog snažnog uticaja kontinuirane blokade luka u Ukrajini i zabrinutosti oko uslova useva u SAD.
To je, navodi FAO, donekle ublaženo većim isporukama iz Indije i izvozom iz Rusije, koji je bio veći od očekivanog.
I cene pirinča na svetskom tržištu porasle su za 2,3 % u odnosu na mart, dok je cena šećera porasla za 3,3 %, podstaknuta višim cenama etanola i zabrinutosti zbog sporog početka žetve 2022. u Brazilu, najvećem svetskom izvozniku šećera.
FAO indeks cena mesa porastao je za 2,2 % u odnosu na prethodni mesec, postavljajući novi rekord, a nasuprot tome, cene ovčijeg mesa bile su u proseku neznatno niže.
Mlečni proizvodi u aprilu poskupeli su za 0,9 %, najviše puter i to pod uticajem porasta tražnje povezane sa trenutnom nestašicom suncokretovog ulja i margarina.
I. S.