ODRŽANA SEDNICA VEĆA: U FOKUSU FINANSIJE, PLANSKA AKTA ZA GONDOLU, UPRAVLjANjE OTPADOM I SOCIJALNO UKLjUČIVANjE ROMA I ROMKINjA
Današnje zasedanje Opštinskog veća Vrnjačke Banje počelo je razmatranjem nacrta Odluke o završnom računu Opštine Vrnjačka Banja za 2023. godinu. Kako je navedeno u ovom aktu, prihodi budžeta ostvareni u 2023. godini, iznosili su 2, 194 milijarde dinara, dok su ukupni izdaci bili 2, 146 milijardi dinara. S obzirom da su prihodi ostvareni sa 93,5 %, konstatovano je da su u toku 2023. godine izvršeni svi rashodi koji su bili planirani u toj godini, a za koje su preuzete aktivnosti za njihovu realizaciju i za koje se stvorio dužničko-poverilački odnos u rokovima dospeća.
Takođe je istaknuto da su projekti realizovani na osnovu stepena spremnosti istih za realizaciju, a kod pojedinih projekata realizacija je pomerena za narednu budžetsku godinu. Završnim računom budžeta iskazan je budžetski suficit u iznosu od 48 miliona dinara.
U nastavku sednice predstavljen je nacrt Odluke o usvajanju Plana detaljne regulacije „Gondola“. Ova inicijativa, koja uključuje izveštaj o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu, ima za cilj da definiše detaljne smernice za izgradnju gondole, uključujući i aspekte očuvanja životne sredine. U okviru ove tačke dnevnog reda ukazano je da su sve procedure ispunjene, te je predloženo Skupštini da na narednom zasedanju usvoji ovaj akt.
Veće je razmatralo i nacrt Odluke o pokretanju procesa revizije Lokalnog akcionog plana za socijalno uključivanje Roma i Romkinja. Ova revizija ima za cilj da osigura da plan odgovara aktuelnim potrebama i izazovima romske zajednice, s posebnim naglaskom na unapređenje socijalno-ekonomskog položaja romske nacionalne manjine. Revizija obuhvata nekoliko ključnih elemenata: procenu efikasnosti, identifikaciju novih potreba, uključivanje zajednice, postavljanje novih ciljeva i prioriteta i poboljšanje mehanizama praćenja i evaluacije. Cilj je i da se ostvari veća socijalna uključenost Roma u sve segmente društva u lokalnoj zajednici, a kroz identifikaciju potreba pripadnika romske manjine na teritoriji opštine Vrnjačka Banja i definisanje aktivnosti i mera kojima bi se delovalo na uzroke identifikovanih problema.
Naglašena je i potreba da se razviju kapaciteti organa lokalne samouprave sa ciljem efikasnog staranja o ostvarenju i zaštiti prava lica romske nacionalnosti i delotvorno uključe predstavnici romske zajednice u postupke osmišljavanja i sprovođenja aktivnosti mera i ostvarivanja garantovanih ljudskih prava na rad, stanovanje, obrazovanje, socijalnu i zdravstvenu zaštitu.
Skupštini je na usvajanje upućena i Odluka o pristupanju izrade Lokalnog akcionog plana upravljanja otpadom za period 2024-2033. godine. Ovim planom biće definisani ciljevi upravljanja otpadom na teritoriji opštine Vrnjačka Banja u skladu sa Programom upravljanja otpadom u Republici Srbiji za period 2022 – 2031. godine i Akcionim planom upravljanja otpadom koji je sastavni deo Programa. Lokalni plan donosi se za period od 10 godina i revidira na svakih pet godina. On će, između ostalog, sadržati očekivane vrste, količine i poreklo ukupnog otpada, program sakupljanja komercijalnog otpada, program upravljanja industrijskim otpadom, predloge za ponovnu upotrebu, reciklažu komponenata komunalnog otpada, program smanjenja količine biorazgradivog i ambalažnog otpada u komunalnom otpadu, program razvijanja javne svesti o upravljanju otpadom, lokaciju postrojenja za sakupljanje otpada, tretman, odnosno ponovno iskorišćenje i odlaganje otpada uključujući podatke o lokacijskim uslovima, mere za sprečavanje kretanja otpada koji nije obuhvaćen planom i mere za postupanje sa otpadom koji nastaje u vanrednim situacijama, mere sanacije neuređenih deponija, i dr. U cilju pripreme Lokalnog plana upravljanja otpadom na teritoriji opštine Vrnjačka Banja koji će obuhvatiti celokupnu teritoriju opštine obrazuje se i radna grupa za pripremu Plana kao povremeno radno telo Skupštine opštine Vrnjačka Banja.
U daljem toku sednice, Veće je dalo saglasnost na akta Regionalnog centra za upravljanje komunalnim otpadom „Region Kraljevo“ doo i razmatralo zahteve i pritužbe građana.