ODRŽAN DAN NAUKE I INOVACIJA U VRNjAČKOJ BANjI
Vrnjačka opština je osma u nizu lokalna samouprava u Srbiji u kojoj je organizovan Dan nauke i inovacija. Ovaj događaj realizuje se u okviru nacionalnog projekta pod sloganom: „Srbija zemlja nauke, zemlja inovacija”, koji je pokrenulo Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, sa ciljem da se podigne svest javnosti o značaju unapređenja i ulaganja u nauku, tehnološki razvoj i inovacije
Prisutne na današnjem događaju, u ime Opštine Vrnjačka Banja, pozdravio je Ivan Džatić, zamenik predsednika opštine, koji je istakao da je ponosan što je deo zajednice koja podržava ovakve vrednosti i inicijative.
-Vrnjačka lokalna samouprava uvek je bila otvorena za inovativna rešenja, pa je tako 2017. prva elektronska građevinska dozvola izdata u Vrnjačkoj Banji. Među prvim opštinama smo uveli usluge e Uprave, a portal e Turista je pokrenut upravo iz Banje. Nastojimo i da obezbedimo našim mladim sugrađanima obrazovanje u najsavremenijim uslovima, uz primenu najsavremenije računarske i softvereske opreme, a nedavno je u novoj zgradi Gimnazije otvorena i savremena učionica Mejkers lab-istakao je Džatić i pozvao sve koji imaju ideje da koristite podršku i pogodnosti Centra za razvoj inovativnih delatnosti koji je, u saradnji Opštine Vrnjačka Banja sa resornim Ministarstvom i uz podršku Vlade osnovan 2021. godine u Vrnjačkoj Banji.
Domaćin „Dana nauke i inovacija“ u Banji bio je Centar za razvoj inovativnih delatnosti. Direktorka ovog Centa, Dragana Matijević ukazala je da je Centar prvenstveno tu da mladima pruži podršku u osnivanju start up-ova i bude spona između nauke i privrede. Po njenim rečima, u proteklom periodu, kroz Centar je prošlo preko 3000 mladih ljudi i održano preko 70 različitih radionica i obuka.
-Ovo je osma lokalna samouprava koju obilazimo i ovo je najveći broj prisutnih na jednom našem događaju-rekao je posebni savetnik ministarke nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Jovan Milić. On je ukazao da srpski inovacioni ekosistem uključuje 246 kompanija koje posluju u okviru postojećih naučno-tehnoloških parkova. Milić je predstavio projekat BIO4 Kampus koji je zamišljen kao višefazni projekat koji će se prostirati na 20 hektara, a u jednoj celini će integrisati nekoliko visokoškolskih i naučno-istraživačkih ustanova. Takođe je ukazao i na investiranja koja su planirana u izgradnju novih i proširenje postojećih naučno-tehnoloških parkova. Po njegovim rečima, Vrnjačka Banja ima jedan od razvijenijih inovativnih centara. Današnji skup u Banji je, po njemu, prilika da pozove prisutne da apliciraju za grantove Fonda za inovacionu delatnost, Fonda za nauku i Centar za promociju nauke koji su detaljno predstavljeni u nastavku ovog skupa.
Pored mogućnosti i dostignuća u nauci, tehnološkom razvoju i inovacijama, prisutnima su pružene informacije vezane za programe podrške, izvore finansiranja, poreske olakšice, resurse i infrastrukturu istraživačkog i inovacionog ekosistema, koji su stalno dostupni u okviru relevantnih institucija, kao i primeri dobre prakse kroz koje je prikazan put od ideje do realizacije.
Sa događaja se mogla čuti i poruka da svet inovacija nije strani svet, već da je to naš svet i da svi treba da učestvuju u njemu.
U realizaciji ovog nacionalnog projekta, Ministarstvu je podršku pružila Privredna komore Srbije zajedno sa nadležnim institucijama, uključujući Fond za inovacionu delatnost, Fond za nauku i Centar za promociju nauke.
I. S.