Novog papu bira Kardinalski zbor u procesu Konklave
Objavljeno 22/04/2025
0
53 Views

Kardinalski zbor trenutno ima više od 220 kardinala iz više od 70 zemalja, od kojih samo oko 120 ima pravo da glasa za novog papu. Ostali kardinali stariji su od 80 godina, zbog čega ne mogu da učestvuju na izborima za novog papu, ali se mogu uključiti o raspravu o tome koga treba izabrati.
Sve kardinale u Kardinalskom zboru imenuje direktno papa, i oni su obično rukopoloženi u biskupe. Dve trećine kardinala sa pravom učešća na izborima izabrao je papa Franja u poslednjih deset godina.
Nakon papine smrti, kardinali dolaze na sastanak u Vatikan, nakon čega sledi konklava, odnosno proces izbora novog pape. Posle obreda sahrane pape i nakon što se na opštim i posebnim sednicama kardinala sve pripremi za konklavu, kardinali se okupljaju određenog dana, ne pre 14., a ni posle 20. dana od smrti pape, u Crkvi Svetog Petra na misi.
Istog dana posle podne, okupljaju se u kapeli Svetog Pavla u Apostolskoj palati, i u svečanoj procesiji idu do Sikstinske kapele, gde se u strogoj tajnosti održava izbor.
Pojedinačni kardinali glasaju za svog željenog kandidata dok se ne utvrdi pobednik, što je proces koji može potrajati nekoliko dana, pri čemu je u prethodnim vekovima glasanje moglo da potraje više nedelja ili čak mesecima. Najduža papska konklava u novijoj istoriji bila je 1922., kada je kardinalima trebalo pet dana da izaberu svog novog vođu, preneo je Gardijan.
Ako nakon 30 glasanja ne dobije konačan rezultat, kandidat će biti izabran prostom većinom. Nakon svakog kruga glasanja, glasački listići se spaljuju, a posebne hemikalije se dodaju da dim postane crn ili beo, pri čemu crni dim znači da novi papa nije izabran, dok beli dim objavljuje svetu da je izabran novi papa.
Nakon što se beli dim podigne, novi papa se obično pojavljuje u roku od sat vremena na balkonu, koji gleda na Trg Svetog Petra, a viši kardinal koji učestvuje na konklavi objavljuje odluku o izboru novog pape rečima: “Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam“, odnosno: “S velikom radošću objavljujem: Imamo papu“.
Svaki kršteni muškarac može biti izabran za papu, iako se, kako navodi Gardijan, uvek bira neko od kardinala. Izabranog kandidata pitaju da li prihvata izbor, a ako on odgovori potvrdno, bira koje ime će da nosi kao papa, pri čemu može zadržati kršteno ime.
Vatikan je ranije danas objavio da je papa Franja preminuo u 88. godini života. Papa Franja bio je 266. poglavar Rimokatoličke crkve, odnosno biskup Rima od marta 2013. godine, pošto se njegov prethodnik, papa Benedikt XVI mesec dana ranije povukao sa pozicije.
Dobrodošli na portal “IzPrveRuke”. Korišćenjem bilo kog dela portala i/ili aplikacije automatski prihvatate aktuelne Uslove korišćenja. Prihvatanjem Uslova korišćenja dajete svoj bezuslovni i neopozivi pristanak da ćete ih se pridržavati prilikom korišćenja portala.