Normalizacija komercijalnih zaliha nafte u zemljama Evropske unije
Kao rezultat krize izazvane korona virusom komercijalne zalihe nafte u Evropskoj uniji doživele su velike oscilacije, tokom tekuće godine u poređenju sa prethodnom.
Variranje komercijalnih zaliha „crnog zlata“ povezano je sa merama u borbi protiv korona virusa, koje su ograničile kretanje i transport, i u znatnoj meri smanjile potražnju za gorivom u 2020. godini. Sa postepenim ukidanjem ograničenja, potražnja za naftnim proizvodima počela je da se povećava i normalizuje, pa su tako u junu ove godine komercijalne zalihe nafte u zemljama EU dostigle cifru od 55,1 milion tona. To čini 33 % od ukupnih zaliha u iznosu od 167,6 miliona tona komercijalnih rezervi nafte.
Domaće komercijalne zalihe nafte mogu varirati u skladu sa potrebama tržišta, za razliku od hitnih zaliha nafte, koje su prilično stabilne, jer održavaju obaveze koje se obračunavaju na godišnjoj osnovi. Komercijalne zalihe služe vlastitim operativnim potrebama zemalja i mogu biti od presudnog značaja u vreme krize, zbog čega su zemlje članice EU dužne da ih prijave zajedno sa hitnim zalihama nafte.
Zemlje EU sa najvećim oscilacijama u komercijalnim zalihama nafte u junu ove godine u poređenju sa istim periodom prošle godine bile su Grčka, Estonija i Danska.