Nepušači ugroženiji od pušača od duvanskog dima
Istraživanje koje su sproveli stručnjaci Univerziteta u Splitu pokazuje značajno povećanje nivoa nikotina u krvi kod nepušača, koji su u noćnim klubovima izloženi duvanskom dimu, kao i veći rizik od njegovih štetnih efekata na tu grupu ispitanika
Naši nalazi pokazuju da čak i trosatna izloženost pasivnom pušenju može značajno da poveća nivo nikotina i njegovih metabolita u urinu, što ukazuje na izloženost drugim štetnim sastojcima duvanskog dima, kažu Antonia Zečić, Bernarda Vazdar, Livia Slišković i Davorka Sutlović u zaključku teksta objavljenom u poslednjem broju časopisa „Arhiv za higijenu rada i toksikologiju“, prenosi agencija Hina.
Istraživanje je obuhvatilo slučajni uzorak od 22 učesnika iz Splita i Kutine od kojih 15 žena i 7 muškaraca prosečne starosti 24 godine. Među njima bilo je 17 nepušača i 5 pušača.
Uzorci urina su prikupljeni od učesnika dva puta: pre odlaska u noćni klub i nakon prosečno provedenih 190 minuta u noćnom klubu i nakon spavanja u trajanju od šest sati.
straživanje jasno pokazuje porast koncentracija nikotina, kotinina i 3HC (tri-hidroksi-kotinin) kod svih učesnika, ali je značajno veći porast primećen kod pušača nego kod nepušača za sva tri spoja.
Iako su apsolutni iznosi koncentracija nikotina, kotinina i 3HC kod pušača porasli znatno više, u odnosu porasta nije bilo bitne razlike, navodi se u istraživanju.
Koncentracije nikotina, kotinina i 3HC kod nepušača su porasle za 20,05, 18,7 i 16,18 nanograma po mililitru (ng/mL), dok su se kod pušača povećale za 177,24, 285,31 i 342,83 ng/mL.
Kada se izračuna razmera koncentracija između početne vrednosti i merenja nakon izlaganja, kod nepušača je nikotin porastao 14,74 puta, a nepušača 20,85 puta. Kotinin je kod nepušača porastao 1,86 puta, a kod pušača 2,41 puta, Međutim, nivo 3HC je bio veći kod nepušača, 3,80 prema 2,48 puta kod pušača.
Istraživači ukazuju na ograničenja istraživanja s obzirom na to da je mali uzorak i činjenicu da se nije moglo sprovesti u kontrolisanim uslovima, pa ga označavaju kao pilot-istraživanje. Međutim, upozoravaju da je ono jasno pokazalo značajno povećanje izloženosti pasivnom duvanskom dimu i veći rizik od njegovih štetnih učinaka kod nepušača koji posećuju noćne klubove.
Navode da Američko društvo inženjera grejanja, hlađenja i klimatizacije (ASHRAE) veruje da ventilacija ne može da spreči izloženost duvanskom dimu i da je jedini način zabrana pušenja u noćnim i sličnim klubovima.
Nalazi pozivaju na podizanje svesti o zdravstvenim rizicima izloženosti pasivnom pušenju, a posebno među pojedincima, koji posećuju noćne klubove, zaključuje se u časopisu Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada.