Ne možete da zaspite i kad ste umorni? – Ovo je rešenje!
Kvalitet sna zavisi od 24-časovnog ritma, koji reguliše ciklus spavanja
Dnevni ritam utiče na oslobađanje hormona, navike u ishrani, telesnu temperaturu i metabolizam.
Ako ne možete da zaspite ni kada ste umorni, moguće je da vam je nešto poremetilo dnevni ritam i oslobađanje hormona melatonina, hormona koji proizvodi epifiza, mala žlezda u sredini mozga.
Odavno je poznato da je melatonin regulator dnevno-noćnog ritma i da njegovo lučenje zavisi od smenjivanja dana i noći. Melatonin se isključivo i samo luči tokom noći i mraka, a stimulans za lučenje je sunčeva svetlost. Dakle, mozak mora primiti informaciju da se dan završio, a noć počela da bi stvorio melatonin.
Izlaganje veštačkoj svetlosti noću i stalno buđenje povezani su sa hroničnim bolestima kao što su gojaznost, kardiovaskularne bolesti, kao i anksioznost i smanjeno učenje i pamćenje. Poznato je da ljudi koji žive u državama sa manje sunčeve svetlosti tokom zime imaju veće stope depresije.
Da li svako veče provodite na telefonu ili gledate omiljenu seriju koja će vas uspavljivati? Ako je odgovor da, vreme je da regulišete te navike.
Da biste regulisali dnevni ritam, a posebno da biste izbegli probleme sa spavanjem, lekari preporučuju da se trudite da svako veče idete u krevet u isto vreme. Na taj način ćete stvoriti naviku, a naše telo voli navike, jer mu pomaže da odredi kada treba da spava.
Nekoliko sati pre spavanja ne bi trebalo da koristite nikakvu tehnologiju kao što su mobilni telefoni, telefoni, tableti ili TV. Tokom dana treba redovno da izlaze napolje, kako bi dobili potrebnu količinu sunčeve svetlosti.