Miroslav Aleksić: „Ako se ovako nastavi, dovešćemo u pitanje snabdevanje hranom“
Objavljeno 22/06/2022
0
115 Views
Potpredsednik Narodne stranke Miroslav Aleksić izjavio je da bi usvajanje ekonomskih mera te stranke pomoglo građanima da lakše prežive dolazeću ekonomsku krizu i sačuvalo poljoprivredu od potpune propasti.
„Hrana je prva linija odbrane u krizi, a u Srbiji vlada anarhija u kojoj ogromne zarade ostvaruju veliki trgovinski lanci i monopolisti, dok su poljoprivredni proizvođači na ivici opstanka. Ako se tako nastavi, dovešćemo u pitanje snabdevanje hranom, i zato se hitno mora pomoći poljoprivrednicima da bi selo opstalo, a građani imali dovoljno hrane“, rekao je Aleksić za Newsmax Adria.
„Neophodno je odmah povećati budžet za poljoprivredu sa 50 milijardi dinara na 100 milijardi, a poljoprivrednicima ukinuti akcizu na dizel gorivo i povećati subvencije po hektaru sa 8.000 dinara na 16.000 dinara do kraja ove godine, a do kraja 2023. godine na 24.000 dinara“, dodao je Aleksić.
Aleksić je naveo da država godišnje daje čak 200 miliona evra stranim kompanijama koje se bave „motanjem kablova, proizvodnjom šampona i čokolada, a ne donose nove tehnologije“, i da bi taj novac trebalo preusmeriti domaćim privrednicima i poljoprivrednicima.
Potpredsednik Narodne stranke je istakao da je „država u prethodnim godinama uništila robne rezerve i zalihe postoje samo na papiru, a na stanju nema ničega“.
„Sada je vlast zabranila izvoz i oborila cenu i namerava da po toj ceni otkupi proizvode za popunjavanje robnih rezervi. Zašto da se to radi preko leđa seljaka? Zašto ne odgovaraju oni koji su bili dužni da o tome vode računa“, rekao je Aleksić.
Aleksić je dodao da bi trebalo omogućiti izvoz viška pšenice, jer će ovogodišnji rod iznositi oko tri miliona tona, a Srbiji je potrebno najviše milion tona.
„Zašto da naši proizvođači ne zarade i to sada, kada je cena najveća? To bi trebalo omogućiti i za druge proizvode, ali država nema nikakvu strategiju i mi sada plaćamo danak ne znanju. Kao poljoprivredni proizvođač tvrdim da od 2000. godine nije bilo teže“, rekao je Aleksić.
Aleksić, koji se u Trsteniku bavi proizvodnjom jabuka, rekao je da „ne postoji problem koji je definisao“ ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, odnosno da se jabuke u Rusiju „najnormalnije izvoze preko država EU“.
„Ne postoji problem transporta, nego cene transporta. Ključno je, međutim, što proizvođačima jabuka u Srbiji preti da propadnu jer je cena proizvodnje duplirana, dok ostale države u kojima se proizvode jabuke imaju mnogo veće podsticaje. Ne možemo da budemo konkurentni bez ikakve podrške države“, rekao je Aleksić.
Aleksić je naveo da mali proizvođači u Srbiji prodaju jabuke po 30 dinara za kilogram, dok cena u samouslugama i velikim trgovinskim lancima nikada nije ispod 100 dinara.
„Razliku uzimaju monopolisti koji najviše profitiraju i trgovci koji nemaju kontrolisane marže. Nema sistema i mali proizvođači voća, mleka i žitarica će teško opstati ako država ne promeni strategiju“, dodao je Aleksić.
Aleksić je naveo da bi minimalnu zaradu trebalo povećati na 50.000 dinara a istovremeno smanjiti poslodavcima opterećenja na zarade sa 61 na 50 %.
„Država mora da odredi prioritete, da li joj je prioritet gradnja nacionalnog stadiona od 250 miliona evra ili da preživimo? Kada nemate novca za hranu i račune, onda nećete raditi fasadu na kući“, zaključio je Aleksić.
I. S.
Dobrodošli na portal “IzPrveRuke”. Korišćenjem bilo kog dela portala i/ili aplikacije automatski prihvatate aktuelne Uslove korišćenja. Prihvatanjem Uslova korišćenja dajete svoj bezuslovni i neopozivi pristanak da ćete ih se pridržavati prilikom korišćenja portala.