Kosovski čvor: Priština primenjuje silu, Srbija preti vojskom
Javno nesaglasje Žosepa Borelja i Viole fon Kramon ukazuje na podele unutar institucija EU, o tome kako treba da se bave Kosovom i Balkanom u širem smislu.
To je rekao istraživač britanskog Centra za geopolitike Timoti Les.
Povodom najnovijih dešavanja na Kosovu, pogotovo na severu, Les za Kosovo onlajn da na pomenute događaje gleda, kao na način da „Albanci guraju Kosovo ka dugo očekivanom trenutku istine“.
„Priština izgleda odlučna da nametne svoj autoritet nad severom, ako bude potrebno, bilo kojim sredstvima. U tom procesu, svesno odbacuje status kvo i odmrzava spor, koji je zamrznut od 2008. Što se tiče Borelja i Viole fon Kramon, njihovo javno neslaganje ukazuje na ideološki podele unutar i između institucija EU o tome kako da se bave Kosovom i Balkanom u širem smislu, gde politika EU ne uspeva“, kaže Les.
Kako ističe, Borelj i drugi u Evropskoj komisiji su deo tabora realista, koji prepoznaju da je sever Kosova sporni region u spornoj državi i da se akcije Prištine odnose na suverenitet – ko ima pravo da nameće red i zakon na toj teritoriji.
„Oni mogu da vide da Srbija polaže pravo na region u kojem žive uglavnom Srbi, i da upotreba sile od strane Prištine rizikuje da region dovede u nestabilnost. Nasuprot tome, Kramon i ostali u Evropskom parlamentu su deo idealističkog tabora, koji negira spor oko severa Kosova, koji ona vidi kao sastavni deo suverenog, nezavisnog Kosova, a postupke Prištine vidi kao osnovnu stvar poštovanja zakona i red. Ovaj ideološki spor je bio nevažan sve, dok je spor oko Kosova bio zamrznut i dok je EU mogla da izbegne donošenje bilo kakve smislene odluke o tom mestu. Međutim, to postaje sve važnije kako Priština odmrzava spor, Kosovo počinje da primenjuje silu, a Srbija preti vojnom intervencijom“, kaže Les.
Sagovornik ovog portala navodi da „moramo da vidimo, koji će tabor sada prevladati, ali pretpostavljam da će to biti realistički, za koji se zalaže Borelj, pošto većina nacionalnih vlada, koje ostaju ključni donosioci odluka u EU, vide rizike po stabilnost i ne dele idealistički pogled na svet Viole fon Kramon“.