Koncert povodom 90. rođendana Eduarda Grača
Koncert našeg mladog violiniste Dragana Sredojevića, koji će povodom 90. rođendana Eduarda Grača održati 15. septembra, u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine.
Eduard Grač je narodni umetnik Rusije i SSSR, najstariji profesor i šef gudačke Katedre na čuvenom moskovskom Konzervatorijumu „Čajkovski“. Njegovi učenici su među najeminentnijim violinistima širom sveta – laureati konkursa P.I.Čajkovskog u Rusiji, Kraljice Elizabete u Belgiji, Vijenjavskog u Poljskoj i mnogih drugih. Ove godine se u celom muzičkom svetu obeležava profesorov veliki jubilej – 90 godina od rođenja, a nama je pripala čast da ga obeležimo u Kolarčevoj zadužbini, u Beogradu.
Sonate za violinu i klavir nemačkog kompozitora Johanesa Bramsa nedvosmisleno se ubrajaju među najzahtevnija dela u kompletnoj muzičkoj literaturi. Možda upravo iz tog razloga, publika nema često priliku da ih čuje, posebno sve Bramsove sonate u okvirima jednog koncerta. Razmišljajući o svečanom povodu i jubileju kojem je koncert posvećen, odlučili smo se za ovaj nesvakidašnji, maratonski poduhvat, sa nadom da će naša beogradska publika uživati u ovom prazniku muzike.
Kratka biografija Dragana Sredojevića
Dragan Sredojević je jedan od najistaknutijih srpskih violinista mlađe generacije, čije je umeće široko poznato i visoko cenjeno u celom svetu. Rođen je u Valjevu, gde sa šest godina počinje da svira violinu – najpre kao najmlađi polaznik muzičke škole “Živorad Grbić”, a kasnije i muzičke škole “Mokranjac” u Beogradu. U istom gradu započinje svoje akademsko obrazovanje na Fakultetu muzičke umetnosti, u klasi prof. Marije Jokanović, a nastavlja na moskovskom Konzervatorijumu “P. I. Čajkovski”, u klasama prof. Marine Jašvili i prof. Eduarda Grača, gde diplomira sa najvišim ocenama za samo tri godine.
Nakon završenih studija u Moskvi, na poziv maestra Valerija Gergijeva, nastavlja svoju karijeru kao solista jednog od najprestižnijih muzičkih kolektiva na svetu – orkestra Marijinskog teatra u Sankt Peterburgu, sa kojim ostvaruje više od hiljadu nastupa na najznačajnijim festivalima i scenama širom sveta. Sa samo 25 godina, kao najmlađi koncertmajstor, dobija poziv da vodi čuveni Londonski simfonijski orkestar, sa kojim snima za Bi-Bi-Si radio i koncertira po Velikoj Britaniji i Evropi.
Nastupa na vodećim festivalima i u najeminentnijim koncertnim dvoranama sveta kao što su: Karnegi Hol u Njjujorku, Santori Hol u Tokiju, Bakingemska palata u Londonu, Evropski parlament u Briselu, Boljšoj teatar u Moskvi, Marijinski teatar u Sankt Peterburgu, La Skala u Milanu, Muzikferajn u Beču, Berlinska filharmonija, Pariska filharmonija, Kenedi centar u Vašingtonu, Volt Dizni Hol u Los Anđelesu, Viktorija Hol u Ženevi, Tonhale u Cirihu, Izraelska Opera u Tel Avivu, Gastajg u Minhenu, Nacionalni auditorijum u Madridu, Kraljevska Opera u Stokholmu, Palata lepih umetnosti u Meksiku, Nacionalni centar umetnosti u Pekingu, Nacionalni centar umetnosti u Seulu i td.
Dragan Sredojević je svečano otvorio 48. Muzički festival BEMUS u Kolarčevoj zadužbini, izvodeći koncert za violinu i orkestar J. Bramsa, uz pratnju Simfonijskog orkestra RTS pod rukovodstvom Bojana Suđića. Koncert je bio u direktnom prenosu RTS. Među brojnim domaćim i inostranim priznanjima, ističe se takođe nagrada “Beogradski anđeo” Ministarstva kulture Republike Srbije, za umetničku izuzetnost i veliki doprinos kulturi.
Pored aktivne izvođačke karijere, Sredojević je veoma posvećen i pedagoškom radu kroz brojne radionice i masterklaseve sa mladim talentima. Od 2018. godine, predaje u zvanju asistenta na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, gde je trenutno na poslednjoj godini doktorskih studija.
Dragan Sredojević nastupa na retkoj violini francuskog graditelja Fransoa Lipoa iz 18. veka, koju je dobio na korišćenje ljubaznošću privatnog kolekcionara.