Koje je najbolje područje za potragu za vanzemaljcima?
Ako želite da vidite neidentifikovane leteće objekte (NLO) na nebu iznad SAD-a, najbolje je da odete na zapad, barem tako tvrde naučnici
Naime, stručnjaci sa Univerziteta Juta poželeli su da istraže kako lokalni spoljašnji faktori utiču na viđenje NLO-a, koji se od pre nekoliko godina nazivaju „neidentifikovanim pojavama u vazduhu“ (UAP).
NLO-i su pojave ili objekti koji se nakon pregleda stručnjaka i dalje ne mogu objasniti na konvencionalan način. To ne znači da se automatski radi o letelicama i vanzemaljcima ili o nekim natprirodnim silama, već da trenutno nema naučnih objašnjenja za opažanja.
U većini slučajeva nakon pomnijih istraživanja NLO-i (UAP) se razotkrivaju kao prirodni fenomeni, poput kuglastih munja, meteoroloških balona i uređaja, kao strane špijunske letelice i dronovi ili pak kao dobre fotomontaže.
Gde se mogu videti NLO?
Naučnici iz SAD-a su nakon pomnije analize izveštaja o NLO viđenjima u proteklih nekoliko decenija i faktora, kao što su oblaci i uslovi osvetljenja, ustanovili su da se većina „žarišta“ nalazi u manje osvetljenim državama poput Vašingtona, Nevade i Novog Meksika.
– Zapad istorijski ima ‘dobar odnos’ s UAP-om: Područje 51 u Nevadi i Rosvel u Novom Meksiku. Onda, ovde u Juti imamo ranč Skinvoker u bazenu Uinta i vojnu aktivnost na području objekta Dugway Proving Ground – rekao je geograf Ričard Medina sa Univerziteta Juta, a prenosi Science Alert.
– Ljudi ovde puno vremena provode na otvorenom tokom cele godine. Napolju su i gledaju u nebo – dodao je.
Naučnici su proučili 98.724 slučaja viđenja NLO-a koje je između 2001. i 2020. zabeležila Nacionalno sedište za prijavu NLO-a (NUFORC). Uočili su da je manje slučajeva zabeleženo na jugoistoku SAD-a i u središnjim područjima.
Sve više moderne tehnologije na nebu
Treba napomenuti da je danas na nebu sve više moderne tehnologije koja može zbuniti posmatrače, od raketa, dronova do satelita.
– Ima mnogo faktora koji mogu doprineti broju izveštaja o abnormalnim objektima – navodi geograf Simon Brever sa Univerziteta Juta.
– Nadamo se da ćemo analizom područja na kojima su bila viđenja UAP-a pružiti neki geografski kontekst koji bi mogao pomoći u rešavanju ili razumevanju ovakvih izveštaja – dodao je.
Istraživanje naziva „An environmental analysis of public UAP sightings and sky view potential“ objavljeno je u časopisu Scientific Reports.