Ko je prodao za 23 dinara, dobro je odlučio – Šta mogu da očekuju ratari, a šta potrošači?
Zbog vremenskih neprilika u Zapadnoj Evropi, očekuje se da će usevi pšenice značajno podbaciti u rodu, zbog čega bi proizvodnja te kulture mogla da bude ugrožena. Očekuje se i da će rod pšenice u Ukrajini, koja je evropska žitnica, biti niži za oko 30 odsto zbog prolećnog mraza, ali i ratnih dejstava. Kako će se to odraziti na Srbiju?
Padavine i olujno nevreme uzrokovaće manji prinos pšenice u Evropskoj uniji, koja je drugi najveći proizvođač pšenice u svetu, upozoravaju agroekonomisti.
– Cena pšenice je otišla gore. Situacija se stabilizovala u nekim delovima Evrope, ali posledice će biti očigledne kada se ceo usev skine – kaže agroekonomista Žarko Galetin.
Manji prinos zbog vremenskih prilika, očekuje se i u Srbiji.
– Ove godine prinos pšenice biće manji nego prošle godine, sa očekivanim prinosom od oko 3 miliona tona u Srbiji, što je manje za 15 odsto u odnosu na prošlu godinu – dodao je Galetin.
Srpska polja pšenice ove se godine prema rečima poljoprivrednika suočavaju i sa insektima koji su, kako kažu, posledica klimatskih promena.
– Imamo najezdu insekata koje ranije nismo imali. Sada smo na parceli gde imamo pojavu leme. Pšenica izgleda zdravo, ali lema ju je napala, pa ćemo morati da prskamo insekticidom – istakao je poljoprivrednik Bora Šuljmanac.
Srbija trenutno ima dovoljne količine za domaće potrebe i izvoz, potvrđeno nam je u Privrednoj komori Srbije. Do sada je bio problem kako se rešiti viška iz prethodnih godina.
Zalihe pšenice u martu iznosile su više od dva miliona tona, a očekuje se do kraja tržišne godine rekordni višak do 1,8 miliona tona. Ukupno nam je za domaću potrošnju potrebno skoro 1,7 miliona tona, a za izvoz oko 2,7 miliona tona pšenice.
Savović: Ko je prodao pšenicu za 23 dinara, dobro je odlučio
– Podaci američkog ministarstva poljoprivrede pokazuju da nas očekuje proizvodnja pšenice, koja je u liniji sa prošlom godinom – rekla je za Euronews Srbija Sunčina Savović iz Udruženja „Žita Srbije“.
Dakle, smanjenje u Rusiji od devet miliona tona na godišnjem nivou je nešto što je već uračunato, kao i eventualni problemi smanjenja koji se mogu javiti u Ukrajini i u Rumuniji koja je bila bez neophodne vlage, rekla je Savović.
Ističe da je neki vrhunac cena pšenice u skorašnjem periodu dostignut pre tri nedelje, kada je cena bila na najvišem nivou u poslednjih devet meseci.