Connect with us

Izložbe

Kaleidoskop kulture predstavlja nesvakidašnje umetničke postavke

Foto: EPK

Kaleidoskop kulture u Novom Sadu, ulazi u svoju drugu nedelju, nedelju primenjene umetnosti, od 18. do 24. septembra.

Tada će Distrikt biti pretvoren u mesto, do sada, neviđenih postavki, koje, zahtevajući interakciju, pružaju publici novo iskustvo umetnosti, dok će kulturne stanice biti lokacija za velika imena domaće dizajn scene.

Srce i duh Distrikta

Prva izložba o jednom industrijskom nasleđu i interaktivna instalacija visoka čak pet i široka tri metra, kojoj je publika neophodna da bi funkcionisala, biće predstavljene u subotu, 23. septembra.

Interaktivna skulptura „Srce“, autorke dr Milijane Komad i pionirke na polju digitalnih tehnologija i umetnosti, zbog svojih dimenzija biće vidljiva iz svih delova Distrikta. Kroz interaktivnost skulpture, posetioci će imati priliku da iskuse jedinstveno umetničko iskustvo koje će stimulisati njihova čula i emocije.

“Ovim radom sam želela da materijalizujem ono o čemu se priča od kako je postala civilizacija – o ljubavi i o nekom u našem srcu. Mnogi se bore protiv ljubavi i puštanja bilo koga u svoje srce iz straha da će biti povređeni, a oni kojima se to desi opet osećaju prazninu rupu u srcima. Ova interaktivna skulptura bi bila materijalizovani način da se vizualizuje nešto što pokreće svet – LJUBAV” – izjavila je Milijana Komad.

Istog dana biće otvorena prva izložba o jednom industrijskom nasleđu – Distriktu, koja neće biti klasična dokumentarna postavka, koja prikazuje samo hronološki istorijske događaje, već takođe ostvaruje interakciju sa publikom, predstavljajući i lične priče i arhivu Novosađana i Novosađanki.

Multimedijalna izložba i stalna postavka „Duh mesta – prvi vek Distrikta“ dramatizuje i tematizuje prostor Distrikta kroz vreme. Podeljena u šest faza, od osnivanja fabrike, preko drugog svetskog rata i NATO bombardovanja, do Evropske prestonice kulture, izložba nastoji preslikati turbulentnost, progres, promene, tragične sudbine, haos, nadu i kakofoniju jednog vremena.

Edi i Futro u kulturnim stanicama

Kulturne stanice će u toku nedelje primenjene umetnosti ugostiti neka od najvećih imena sa domaće dizajnerske scene – Slavimira Stojanovića Futra i Gorana Edija Tadića, koji na Kaleidoskop kulture donose najaktuelnije teme.

Kako učiniti svoj brend vidljivim i prepoznatljivim, zašto je dizajn ključan u svemu tome, saznaćete na predavanju i radionici Gorana Edija Tadića „Make the logo bigger – kreiranje vidljivog brenda”, koja će otvoriti nedelju primenjene umetnosti 19. septembra u 20 časova, u Kulturnoj stanici Rumenka.

Goran Edi Tadić se dizajnom počeo baviti devedesetih godina, kada je diplomirao na Fakultetu primenjenih umetnosti. Realizovao je oko hiljadu rešenja iz oblasti grafičkog dizajna, a pored toga bavi se i ilustracijom.

Svetski nagrađivan i najpoznatiji srpski dizajner Slavimir Stojanović Futro održaće motivaciono stand-up predavanje „Šta sve čovek treba da uradi da bi uopšte”, 22. septembra od 20 časova u Kulturnoj stanici Eđšeg, u okviru nedelje primenjene umetnosti na šestom Kaleidoskopu kulture.

Slavimir Stojanović Futro je beogradski dizajner, vizuelni umetnik, pisac i profesor. Njegovi projekti su osvojili preko 300 međunarodnih nagrada i predstavljeni su u magazinima, publikacijama, galerijama i muzejima.

Za oba predavanja neophodno je prijaviti se na zvaničnom sajtu Kaleidoskopa kulture. Ulaz na programe Kaleidoskopa kulture je slobodan. Nakon nedelje primenjene umetnosti očekuje nas nedelja vizuelne umetnosti.

lj.z.

Continue Reading
Advertisement akcija ams


e arhiva
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Izložbe

U Železničkom muzeju otvorena izložba o formiranju muzejskog fonda

Foto: Pixabay

U Galeriji Železničkog muzeja otvorena je izložba „Sedamdeset godina od prve stalne postavke Železničkog muzeja“, autorke Ivane Radojević Bošković, dipl. istoričara i kustosa.

„Izložbom „Sedamdeset godina od prve stalne postavke Železničkog muzeja“ predstavljamo proces formiranja muzejskog fonda, u kojem su učestvovali železničari širom Jugoslavije, od prvih izložbi, odnosno prvih izlaganja baštine jugoslovenskih železnica javnosti. Prikazujemo osnivanje Železničkog muzeja 1. februara 1950. godine, kao i radove na obezbeđenju i rekonstrukciji muzejskog prostora. Posebno su izloženi segmenti sa Prve stalne postavke „Kroz istoriju jugoslovenskih železnica“, kojom je Muzej 30. aprila 1953. godine otvoren za širu javnost“, rekla je autorka izložbe.

Prikazane fotografije i izloženi eksponati svedoče o izgradnji jugoslovenskih železnica, radu i životu železničara, arhitekturi železničkih stanica. U Galeriji su postavljena i dela umetnika kojima je železnica bila inspiracija.

lj.z.

Continue Reading

Sponzorisano

Sponzorisano

Oznake

Istaknuto na YouTube

U trendu