Jelica Putniković: „EPS nije u takvoj situaciji da bi trebalo da bude restrikcija“
Glavna urednica portala Energija Balkana Jelica Putniković smatra da nije EPS u takvoj situaciji da bi trebalo da bude restrikcija.
„Videćemo zimus, da li ćemo imati gas redovno, da li će Bugarska da zaustavi gas“, kaže ona.
„Elektroprivreda Srbije nema u planu poslovanja restrikcije električne energije, kako navode neki mediji u regionu, niti je bilo ko iz EPS-a mogao dati takve neproverene informacije“, navodi se u odgovoru EPS-a na pitanje N1 o pisanju hrvatskog portala Poslovni dnevnik da se u Srbiji, od novembra, planiraju restrikcije struje.
Putniković podseća da smo restrikcije imali devedesetih, kada je Srbija bila pod sankcijama.
„Sada EPS može da uveze struju, ne postoji opasnost da neće biti dovoljno struje. Svaka restrikcija dovodi do toga da ako isključite jednu grupu, oni će kad dođe struja raditi sve da nadomeste to što nisu trošili. To je loše rešenje. A mislim i da nema potrebe, jer se EPS priprema, kao i gradske toplane, uvozi se mazut, ne bi trebalo da budemo ugroženi toliko. Mislim da je to preuveličavanje iz Hrvatske, koja takođe ima probleme sa električnom energijom“, rekla je urednica portala Energija Balkana.
Naglašava da je optimista i da struje ima, ali da košta više da će ono što se uveze morati i da se plati.
„Platiće građani, da li kroz cenu struje ili kroz porez, ako država bude dotirala za uvoz. Najbitnije da država napravi mehanizam da EPS ne bude kolateralna šteta krize sa cenom enrgenata. Koliko god se priča o uvozu EPS, to je 10-20 % , i nije to svaki dan, nekad se i ne uvozi. Svi su krenuli na to da EPS stave na zelenu granu, jer je bitan za Srbiju“, kaže ona.
Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je da struja mora da poskupi, te da je to stav ministarstva na čijem je čelu, ali i Fiskalnog saveta. Ministarka zastupa stav, kao i Fiskalni savet da poskupljenje mora da ide na 15, 20 %, dok je predsednik Aleksandar Vučić izjavio da će ako dođe do poskupljenja to biti najviše 10 %.
„Priča se godinama o restrukturiranju EPS i stalno se najavljuju neki planovi, a nikako da se sprovede. Ne treba ga prodati, ne treba nam strani menadžment, ima dovoljno stručnih ljudi u Srbiji samo ih pustite da rade. Ako je Fiskalni savet napravio analizu, kako da EPS i Srbijagas da ne budu kolateralna šteta, pozvati te ljude, koji će napraviti plan. EPS je već krenuo u otvaranje kopova i sređivanje stanja, rade se remonti, ugovoren je uvoz uglja, bitno je da bude što više uglja, gasa u skladištima, da imamo što više energenata na svojoj teritoriji. Bolje je imati sada ugalj na deponijama, praviti kalkulacije koliko uglja potrošiti za proizvodnju struje“, objašnjava Putniković.
Mađarska će pružiti Srbiji mogućnost da koristi deo njenih kapaciteta za skladištenje gasa, rekao je ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto u Budimpešti 25. maja, nakon sastanka sa srpskim ministrom finansija Sinišom Malim.
„To u Mađarskoj nije pomoć, zakupljena su skladišta u privatnim energetskim kompanijama, mislim da je ministar finansija rekao da je uplaćeno 250 miliona. To je prijateljski gest, utoliko da nam garantuju da ćemo taj gas moći da dopremimo, da ga ne zadrže za sebe. Sijarto je rekao da pregovaraju sa Rusijom da ono što su im isporučivali preko severnih gasovoda preusmere na Turski tok“, kaže Jelica Putniković.
I. S.