Izveštaj NBS: Inflacija u Srbiji pada brže od očekivanja, očekuje se privredni rast 3,5 % u ovoj godini
Ona je istakla da se ulazak inflacije u našoj zemlji u granice cilja očekuje u maju, a da se zatim očekuje i nastavak njenog smanjivanja, iako se prethodno očekivalo da u granice cilja stigne sredinom ove godine.
Kako je Tabaković dodala, u nastavku godine očekuje se dalje usporavanje inflacije, tako da bi ona od početka naredne godine pa do kraja perioda projekcije trebalo da se kreće oko centralne vrednosti cilja 3 odsto.
Daljem usporavanju inflacije, kako je objašnjeno, u najvećoj meri doprineo je manji rast cena hrane, koji je od februara niži od nivoa ukupne inflacije i u aprilu je iznosio 2,9 odsto međugodišnje.
Tabaković dalje dodaje da značajan faktor usporavanja ukupne inflacije jeste i bazna inflacija, koja je u odnosu na mart prošle godine snižena za 6,5 procentnih poena, na 4,8 odsto u aprilu.
– Kratkoročna inflaciona očekivanja finansijskog sektora i privrede znatno su smanjena u prethodnoj godini dana, pri čemu su se očekivanja finansijskog sektora početkom ove godine vratila u granice cilja, a prema rezultatima aprilske ankete agencije Blumberg, ona su gotovo na centralnoj vrednosti cilja i iznose 3,1 odsto – navlela je guvernerka.
Tabaković je dalje istakla da, s obzirom na to da je referentna kamatna stopa zadržana na nepromenjenom nivou prethodnih meseci, stabilizovale su se kamatne stope na međubankarskom tržištu novca, što je rezultiralo i gotovo nepromenjenim nivoom cene dinarskih kredita u periodu od prethodnog izveštaja.
– Kreditna aktivnost prema privredi i stanovništvu ostala je na nižem nivou i u prvom tromesečju ove godine, na šta su se odrazili efekti prethodnog zaoštravanja monetarnih uslova i dospeće kredita privredi odobrenih u okviru garantnih šema. Ipak, međugodišnji rast ukupnih kredita blago je ubrzan u odnosu na kraj 2023. i u martu je iznosio 1,3 odsto. Rastu kreditne aktivnosti doprinose rast tražnje stanovništva za kreditima i ublažavanje kreditnih standarda banaka, pre svega za privredu – pojasnila je guvernerka.
Ona podseća i da ankete o kreditnoj aktivnosti pokazuju da gotovo sve banke očekuju da će kreditna aktivnost u ovoj godini ostvariti rast, koji bi trebalo dodatno da ubrza u 2025. godini.
Takođe, Tabaković ističe da značajan broj banaka očekuje da će rast kredita i privredi i stanovništvu ove i sledeće godine biti veći od pet odsto.
Guvernerka se osvrnula i na bruto domaći proizvod (BDP).
– Ekonomska aktivnost je u prvom tromesečju ove godine ubrzavala i iznad naših očekivanja, na 4,6 odsto međugodišnje, zbog čega smatramo da je izvesnije da će ove godine biti ostvarena stopa rasta bruto domaćeg proizvoda od 3,5 odsto, dok smo u prethodnoj projekciji procenjivali da će rast biti u rasponu od tri do četiri odsto – navela je Tabaković.
Prema proceni NBS, međugodišnji rast BDP-a bio je vođen rastom aktivnosti u trgovini, industriji i građevinarstvu, ali je pozitivan doprinos potekao i od ostalih uslužnih sektora.
Tabaković je naglasila da u NBS očekuju dodatno ubrzanje ekonomske aktivnosti, na raspon od četiri do pet odsto, u naredne dve godine, čemu će doprineti realizacija investicija planiranih programom „Skok u budućnost – Srbija Ekspo 2027”, smanjeni globalni inflatorni pritisci i povoljniji uslovi finansiranja.
Taj rast će, kako je dodala, voditi domaća tražnja, uz pozitivan doprinos svih njenih komponenata.
Tabaković je naglasila da su svi navedeni rezultati doprineli odluci agencije „Standard & Poor’s“ prošlog meseca da poveća izglede da Srbija dobije investicioni rejting.
– Povećanje kreditnog rejtinga Srbije na investicioni nivo jeste i jedan od ključnih strateških ciljeva NBS i Vlade Srbije, čije bi dostizanje obezbedilo još veću prepoznatljivost Srbije na međunarodnoj investicionoj mapi i povoljnije uslove finansiranja države, privrede i građana – poručila je ona.