Izveštaj EK o napretku ka EU – tri poruke Olivera Varheljilija Srbiji
Prva poruka komesara za proširenje Evropske unije, Olivera Varheljilija, u ime EU poslao Srbiji je da su sloboda misli, okupljanja, izražavanja i medija ugrožene, kaže za Danas Naim Leo Beširi iz Instituta za evropske poslove.
Evropska komisija, dodaje, kritikuje vlast što nije primenila medijsku strategiju, što političari na vlasti u Skupštini i van nje koriste uvredljiv govor bez sankcija, ali i vode prljavu kampanju protiv opozicije, nevladinih organizacija i svakog ko se drzne da ima drugačije mišljenje od vladajućeg narativa.
Zabrana Evroprajd, sabotiranje učesnika da istoj pristupe i kreiranje pravne nesigurnosti od samovolje predsednika i ministra konstituiše efektivno ugrožavanje ustavom zagarantovanog prava na kretanje, protest, slobode misli i izražavanja. Poruka je da Srbija ovakva, gde se toleriše ignorisanje ustavnih, zakonskih odredbi i gde je tužilaštvo pod kontrolom vladajuće elite ne može biti članica najrazvijenijeg kluba demokratskih država na svetu, ističe Beširi.
Prema njegovim rečima, druga poruka je da je Srbiji EU najvažniji politički i ekonomski partner.
Srbija je uključena u gotovo sve forume političkih diskusija u Evropi, aktivno doprinosi i Savetu Evrope i OEBS-u. Tokom pandemije korona virusa Evropksa unija je najviše pomogla Srbiji, od 2000. do danas skoro četiri milijarde evra bespovratne pomoći je dobila od EU. Nema ni jedan infrastrukturni projekat u zemlji da je delom ili u celosti plaćen novcem građana Evropske unije sa idejom da građanima Srbije pomogne da ostvare svoj maksimalni potencijal. Gotovo 75 % svega što proizvedu naši privrednici za izvoz ide u EU, isto toliko i uvozimo. U skladu s tim, očekuje se da Srbija iskreno pokaže da je partner EU, ali i da je zemlja saveznica te da se usaglasiti sa politikom EU i konačno uvede sankcije Rusiji zbog agresije u Ukrajini, kaže sagovornik Danasa.
Kako kaže, treća poruka je da je EU tu za Srbiju.
Ukoliko bi se Rusija opredelila za odmazdu protiv vlasti u Srbiji zbog odluke da se svrsta sa EU i uvede restriktivne mere prema vlasti u Moskvi i problematičnim individuama, EU je najavila da će pripremiti značajan finansijski paket u vidu finansijske pomoći za Zapadni Balkan, koji za cilj ima da obezbedi alternativne izvore energenata umesto ruskih i da poboljša infrastrukturu, kako bi se unapredila energetska efikasnost, smatra naš sagovornik.
Sve više je glasova u EU, smatra, da Srbija ne može da nastavi da ubira ekonomske plodove iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, međunarodne finansijske pomoći EU i jeftinih kredita evropskih banaka, a da nije usaglašena s politikom EU.
U ovogodišnjem izveštaju se prvi put i navodi da je Srbija pala na 45 % usaglašavanja s zajedničkom, bezbednosnom i odbrambenom politikom EU, ali i da određenim akcijama i deklaracijama Srbija radi protiv interesa EU i kao takva može se suočiti sa sankcijama. Na putu ka EU, ne pomažu ni manjkavosti u sprovedenim izborima na proleće gde je ocenjeno da su Srpska napredna stranka i predsednik Vučić bili disproporcionalno prisutni u gotovo svim medijima, da su državni resursi korišćeni u prilog vladajućih partija, da REM ništa nije radio i uprkos činjenici da su privatne televizije s nacionalnom frekvencijom skoro pa ignorisale opoziciju tokom izbora. Prljave kampanje, zapaljiv govor i upravljanje sudskim i drugim procesima od strane političara na vlasti više su nego vidljive, a kao rezultat imaju i nerešavanje slučajeva uzbunjvača iz Krušika, koji ni dan danas nema epilog, ističe Naim Leo Beširi.
Suština je, napominje, da Srbija nije napredovala ni pedalj u odnosu na prošlu godinu, da je u međunarodnim poslovima otišla nekoliko koraka unazad i da neodgovornim ponašanjem vlasti Srbija može završiti na listi sankcionisanih zemalja, a posledice tih sankcija će osetiti najviše građani. Građani uveliko osećaju manjak standarda, nepostojanje sudstva da ih zaštiti, a da su im slobode misli, okupljanja i izražavanja ugroženi sveprisutnim strahom od reakcije vlasti, ističe sagovornik Danasa.
I. S.