Connect with us

Izložbe

Izložba „Od Balkana do Trentina“ u Konaku kneginje Ljubice

Izložba „Od Balkana do Trentina. Odiseja srpskih zarobljenika tokom Prvog svetskog rata“ biće otvorena u Sali pod svodovima u Konaku kneginje Ljubice od 28. septembra do 8. oktobra,

Gotovo zaboravljena priča o ratnim i civilnim, srpskim zarobljenicima Velikog rata, na teritoriji južnog Tirola (okruga Trento), koja je opstala zahvaljujući sporadičnim fotografijama, memoarima i kazivanja meštana zajednice Kastelano di Vila Lagarina, u blizini Rovereta. Iako se tačne brojke ne znaju, meštani govore o najmanje 400 pa do nekoliko hiljada srpskih zarobljenika koji su zauvek ostali na ovom mestu. Njihovo prisustvo je ostavilo traga i u toponimiji mesta u kojima su živeli u teškim uslovima prinudnog rada u ratnom zatočeništvu.

Ova izložba prvi put je realizovana u Kastelanu jula 2022.godine i rezultat je višegodišnje saradnje istorijskog instituta „Pro Loco Castellano – Cei iz Villa Lagarina i istorijske istraživačke laboratorije „Don Zanolli“ iz Trentina sa Generalnim konzulatom R.Srbije u Trstu, a pod patronatom autonomne regije Trento, opštine Vila Lagarina.

Pothranjene ovim fotografijama, priče o zatvorenicima, koji su bili zatočeni u seoskom zamku – utvrđenju i u podrumima kuća lokalnog življa, prenose se s kolena na koleno sve od sredine Velikog rata. Austrougarska imperija Velikog rata, ujedinila je ratne i civilne zarobljenike na  teškom prinudnom radu koji je počinjao u Kastelanu, na 800 metara nadmorske visine, a završavao se na više od 2.000 metara nepristupačnih Alpskih vrhova, gde su morali da seku stene, prave rovove i krče puteve austrougarskoj vojsci. „Gladni i iscrpljeni zarobljenici, umrli su na vrhu Alpa, gde su i masovno sahranjivani, usred šume. Rađale su se i umirale generacije meštana, idući srpskom stazom uz planinu.“

Krajem jula 2022.godine prvi put u istoriji postavljena je spomen ploča sa imenima zarobljenika ispred Kapele stradalima u Kastelanu, a „Srpsko groblje“ i „Srpska staza“ obeleženi su trajnim spomen obeležjima tokom ovogodišlje, druge po redu komemoracije. Ovaj projekat realizovan je u organizaciji Generalnog konzulata R.Srbije u Trstu, pod pokroviteljatvom Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije i italijanske opštine Vila Lagarina.

Inauguracija izložbe će se održati u četvrtak 28. septembra 2023. godine u 17:30 časova u Sali pod sbodovima u Konaku knjeginje Ljubice, u Beogradu, u ulici kneza Sime Markovića broj 8.

lj.z.

Continue Reading
Advertisement akcija ams


e arhiva
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Izložbe

Izložba „Staklo“ u Muzeju Vojvodine u Novom Sadu

Foto: Pixabay

Interdisciplinarna izložba „Staklo“ otvorena je večeras u Muzeju Vojvodine u Novom Sadu.

„Staklo je materijal koji nas vekovima zadivljuje, svojim fizičkim i estetskim svojstvima budi maštu stvaralaca od praistorije do današnjih vremena. Razvijajući tehnologiju njegove izrade, čovek mu je pronalazio najrazličitiju namenu, u svakodnevnom, dekorativnom i umetničkom oblikovanju materijalne stvarnosti. Stoga nije neobično da se u Muzeju Vojvodine predmeti od stakla čuvaju u okviru arheoloških, istorijskih, umetničkih i etnoloških zbirki“, kažu iz Muzeja.

Posebnom rezolucijom Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 2022. godinu za Međunarodnu godinu stakla.

Ova inicijativa pokrenuta je radi promišljanja načina na koji staklo može pomoći razvoju održivijih društava, promocije najnovijih naučnih i tehničkih dostignuća, uticaja stakla na istoriju i umetnost i uloge muzeja u očuvanju nasleđa vezanog za staklo.

Izložba je razultat rada autorskog tima koji čine: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac; istoričarke umetnosti: Aleksandra Stefanov i Dragana Garić; etnolozi: dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić; istoričarke: Veselinka Marković i Milkica Popović; umetnica dr Mirjana Blagojev.

Povodom obeležavanja Međunarodne godine stakla, staklo i njegova uloga u društvu bili su u fokusu brojnih muzejskih ustanova i stručnjaka u svetu i u našoj zemlji.

lj.z.

Continue Reading

Sponzorisano

Sponzorisano

Oznake

Istaknuto na YouTube

U trendu