Izbori u Srbiji ponovo tema debate u Evropskom parlamentu: “Članstvo u EU, ali ne po svaku cenu”
Poslanici Evropskog parlamenta u Komitetu za spoljne poslove raspravljali su o političkoj situaciji u Srbiji i o izborima, a izvestioci su istakli da izborni uslovi u Srbiji nisu bili pošteni, da se mora raditi na vladavini prava, normalizaciji odnosa sa Kosovom i da je neophodno da se Srbija uskladi sa spoljnom politikom EU.
Zamenik generalnog direktora Evropske spoljnopolitičke službe (EEAS) Marko Markovec rekao je da EU ima snažna očekivanja da se Srbija uskladi sa bezbednosnom politikom EU i sankcijama prema Rusiji, Iranu i drugim zemljama i da intenzivira rad na sprečavanju izbegavanja sankcija, dodavši da neusklađivanje utiče na pregovore.
„Srbija je kandidat za EU, pa se očekuje da pokaže odlučnost za reforme koje su nužne za pristup i koje će dati stvarne rezultate, što posebno uključuje vladavinu prava, demokratske standarde, slobodu medija, sprovođenje sporazuma i normalizaciju odnosa sa Prištinom, koja je ključna za regionalnu stabilnost“, rekao je Markovec.
On je istakao da se ocenjuje da Srbija ima bliske odnose sa Rusijom, uključujući česte sastanke sa ambasadorom Rusije, i da je važno pitanje odnosa Srbije i Kine, a pozvao je predsednika Srbije Aleksandra Vučića da jača odnose i sa drugim zemljama, ne samo sa pokretom nesvrstanih.
Šef odseka za Crnu Goru i Srbiju u Generalnom direktoratu Evropske komisije za susedstvo i politiku proširenja Majkl Miler dodao je da Srbija sarađuje na sprečavanju zaobilaženja sankcija i da se usklađuje sa viznom politikom, ali je naglasio preteranu zavisnost Srbije od ruskog gasa.
Govoreći o izborima u Srbiji, i Markovec je istakao da je na njima bilo političke alternative, ali da je predsednik Srbije bio dominantan i sa vladajućom strankom je stvorio nepravedne uslove.
Markovec je kazao da očekuje da kompetentna međunarodna tela prouče izveštaj Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava i da se očekuje da Srbija hitno sprovede mere iz izveštaja ODIHR pre narednih izbora, a naveo je i da je Srbija rekla da je voljna da to uradi.
Miler je istakao da je ODIHR u preliminalnom izveštaju ocenio da su izbori bili tehnički dobro organizovani i da je postojao izbor, ali su uslovi bili nepošteni, bilo je medijske pristrasnosti, nije bilo granice između države i stranke, zbog čega je ukazao da izborni proces zahteva poboljšanja i pozvao vlast da obezbedi konstruktivni dijalog kada konačni izveštaj ODIHR bude objavljen.
Obojica su istakla važnost normalizacije odnosa Beograda i Prištine, napomenuvši da su bila dva slučaja eskalacije – napad na Kfor i slučaj Banjska – dok je sa druge strane bilo napretka u vidu usvajanja sporazuma o putu ka normalizaciji, pa je 2023. završena ohrabrujuće što se tiče dijaloga, ali ima mnogo toga što se mora uraditi ove godine.
Markovec je istakao da sprovođenje sporazuma o putu ka normalizaciji bez odlaganja i uslova ostaje ključni uslov i da se svi moraju uzdržati od provokacija i mora se aktivno raditi na deeskalaciji situacije, posebno na severu Kosova.
I. S.