Gran pri 58. Bitefa Jasni Žmak
Gran pri „Mira Trailović” 58. Bitefa dobila je hrvatska autorka Jasna Žmak za predstavu „this is my truth, tell me yours“.
Ovogodišnje izdanje Bitefa, čiji je generalni sponzor 1664 Blanc, svečano je završeno 4. oktobra ceremonijom proglašenja nagrada koje je dodelio međunarodni žiri. Njim je predsedavala francuska rediteljka i autorka Marin Man, a činile su ga i glumice Jelena Stupljanin i Tihana Lazović, dramaturg i pisac Dimitrije Kokanov, kao i novinarka i kritičarka Nataša Tripni.
Oni su odlučili da Gran pri „Mira Trailović” 58. Bitefa bude dodeljen hrvatskoj autorki Jasni Žmak za predstavu „this is my truth, tell me yours”.
„Ovo je autentična, precizno artikulisana, višeslojna izvedba u formi predavanja-performansa u kojem autorka razmatra tradicionalne patrijarhalne i kapitalističke granice u praksama izvođačkih umetnosti”, navodi se u obrazloženju žirija. „Bili smo zapanjeni mešavinom nežnosti, velikodušnosti i iskrenosti ovog solo performansa, i posebno smo želeli da istaknemo i podržimo krhkost i neuništiv sadržaj ovog performansa.”
Primajući nagradu Žmak je izjavila:
– Hvala žiriju i publici, bilo mi je divno na Bitefu. Posvetila bih ovu nagradu svima sa nezavisne scene u regionu, kao i svim ženama koje su žrtve seksualnog nasilja i diskriminacije, a naročito onima koje su o tome progovorile.
Specijalnu nagradu „Jovan Ćirilov” ravnopravno su podelile predstave „Seksualno vaspitanje II: Borba” i „Trilogija Snaga kučke – I poglavlje: Nevesta i Laku noć, Pepeljugo”.
„Seksualno vaspitanje II: Borba u režiji Tjaše Črnigoj, crpi materijal iz naše zajedničke prošlosti kako bi istražila proces kojim je abortus ušao u ustav Jugoslavije i povezala to sa današnjim vremenom u kojem žene u mnogim zemljama gube svoja prava. Potrebne su nam predstave poput ove jer je seksualno vaspitanje u našem društvu gotovo nepostojeće”, naveo je žiri.
Druga specijalna nagrada dodeljena je Karolini Bjanki i brazilskoj kompaniji Kara de Kavalo, a u obrazloženju žirija stoji sledeće: „Impresionirani smo upečatljivom prirodom Bjankinog performansa, složenošću teksta i načinom na koji performans odbacuje katarzu, zbog čega smo odlučili da ovoj predstavi takođe dodelimo posebnu nagradu.”
Reditelj Milo Rau, koga nazivaju najuticajnijim, najkontroverznijim, najambicioznijim umetnikom našeg vremena ovogodišnji je dobitnik Politikine nagrade za najbolju režiju, i to za režiju predstave „Antigona u Amazonu”.
– Scenska radnja teče u složenoj i višeznačnoj formi, otvorenoj, multimedijalnoj, fragmentarnoj, začudnoj i analitičkoj, brehtovski otuđujućoj i kritičkoj, u preplitanju narativnih i dramskih linija koje udruženim snagama istražuju univerzalna značenja antičke Antigone. Uprkos višeslojnosti forme i značenja, predstava je vrlo jasna i precizna, i na vredan način udara u utrobu gledaoca -naveo je Politikin žiri koji su ove godine činili reditelji Andraš Urban i Nebojša Bradić, Gordana Popović, urednica Kulturne rubrike Politike Gordana Popović, pozorišna kritičarka Ana Tasić i novinarka Borka Golubović Trebješanin.
Nagradu publike sa ocenom 4,80 od ukupno 179 glasova osvojila je predstava „Seksualno vaspitanje II – Borba”. Na drugom mestu našla se predstava „Antigona u Amazonu” (4.76), a na trećem mestu „Hekuba, ne Hekuba” (4.74).
Glavni program 58. Bitefa, koji su selektovali Nikita Milivojević, Tijana Grumić i Ksenija Đurović, činilo je deset predstava iz Nemačke, Francuske, Švajcarske, Bolivije, Brazila, Holandije, Belgije, Slovenije, Hrvatske i Srbije. U završnici festivala publika je mogla da pogleda predstavu Karoline Bjanki i njene trupe Kara de Kavalo, koja je nagrađena višeminutnim ovacijama.
– Ove godine, a to je utisak ne samo moj, naš, već i drugih ljudi, festival smo pomerili za korak napred, okupili brojne ljude iz različitih branši, neku novu publiku, i svi zajedno uživali u predstavama, razmenjivali utiske, razgovarali, živeli punim plućima jedan pravi festivalski život – kazao je Milivojević proglašavajući ovogodišnji Bitef zvanično zatvorenim.
Pokrovitelji festivala su Sekretarijat za kulturu Grada Beograda i Ministarstvo kulture Republike Srbije. Generalni sponzor 58. Bitefa je 1664 Blanc, koji je prepoznao značaj festivala kao kulturne manifestacije i doprinosi njenom uspehu. Tradicionalno, podršku festivalu pružili su i Gete institut, Francuski institut i Delegacija Evropske unije. Partner i prijatelj Bitefa je i New Moment New Ideas Company, kreativna agencija festivala. Partneri festivala i ove godine su Generali osiguranje Srbija, Erste Bank a.d. Novi Sad, kao i Coca-Cola HBC Srbija.