Gde kupiti sportsku opremu u Beogradu?
Za svaku sportsku disciplinu neophodna je odgovarajuća oprema. Bokser neće tražiti ono što oblači džudista jer su mu bitne rukavice a ne kimono, kao što ni košarkaš i teniser ne mogu da se porede a ni razmene rekvizite.
Kupovina opreme bez sumnje podrazumeva troškove, ponekad poprilične ukoliko u radnji zatražite vrhunsku opremu. Takva amaterima i početnicima u prvi mah nije neophodna. Ukoliko se nađete u nedoumici šta da odabarete možda je najkorisnije da pitate trenera. Ili druge vežbače.
Mada i sami znate da budući olimpijski šampion nema iste potrebe kao neko ko se rekreira jednom nedeljno. Postavljajući sebi racionalni cilj, a i gledajući u svoj džep, lako ćete postaviti cenovnu lestvicu – iznad koje nećete skočiti. Možda će vam pri izboru koristiti i poneki savet, pa eto da vas podsetimo.
Da sport i oprema budu dostupni svima
Nema sumnje da se u dobroj prodavnici sportske opreme može pronaći sve: i ono što je namenjeno rekreativcima skromnih ambicija a i onima koji streme ozbiljnom treniranju. Oni koji znaju lokacije Decathlon prodavnice mogu u ovim trgovinama da nabave opremu za više od stotinu sportova.
Naravno kupac bira u skladu sa potrebama i prohtevima. Četiri decenije iskustva u radu ovog francuskog lanca prodavnica učinile su da kod njih svoju sportsku torbu mogu da napune i oni koji se bave fitnesom, plivanjem ili klizanjem.
Svi koji podržavaju bavljenje bilo kojom disciplinom uvek ističu da bi sport trebalo učiniti dostupnim svima. I porodicama sa decom. I mladima i starijima, onima koji bi da skinu suvišne kilograme ili “isprave” kičmu.
Na vežbanje u teretanu sa društvom iz kraja
Čini se da većinu rekreativaca čine oni koji požele da se “razmrdaju” nakon predavanja ili posla koji podrazumeva višečasovno sedenje. Za žene takvo bavljenje sportom je neki vid gimnastike, vežbanje na steperu, pilates, a za njih nije neophodna posebna oprema. Bar tako se čini.
Dovoljne su pamučne helanke i majica, uz kvalitetne patike, mada je mlađim vežbačima ipak bitno da ono što nose tokom rekreacije bude markirano. Da bude fluorescentno, kako se to može videti u katalozima. Pogotovo ukoliko vežbaju sa društvom iz kraja u obližnjoj teretani, a među njima ima pratilaca mode.
Momci bez svake sumnje rado idu u teretanu, da tamo definišu mišiće dižući tegove i vezbajući na spravama. Neki u pokušaju da se oslobode stresa biraju boks i borilačke sportove.
Napetost ostave u sali ili bazenu
Dok udaraju u džak bokserskim rukavicama, a pritom kupajući se u potocima znoja, oni u sali ostave napetost i – rasterećeni se vrate kući.
Stručnjaci tvrde da bi nedeljno trebalo vezbati 150 minuta umerenim tempom ili 75 minuta intenzivnim. Pod uslovom da je čovek zdrav, bez nekih srčanih ili hroničnih smetnji. Toliko prija organizmu.
Plivači ne mogu da se oznoje dok se rekreiraju, a plivanje im, da se opet pozovemo na stručnjake za sport, jača i telo i duh. Od troškova za opremu računaće na kvalitetan jednodelni kupaći kostim, ili muške kupaće gaće, kapu i naočare za plivače i plastične papuče. Veliki peškir verovatno svi imamo kod kuće.
Oprema sa pijačne tezge nema “garanciju”
I tako dok pobrajamo sve rekreativne mogućnosti, da se vratimo mestima gde bi sportsku opremu trebalo kupovati. Dobro bi bilo da zaobiđite pijačne tezge a i prodavnice sa jeftinom kineskom robom.
U protivnom može vam se dogoditi da se usred vežbanja poneki štepovi neplanirano rasparaju, a to znači da se nešto neplanirano izviri iz trenerke. Mnogo je bolje doduše da pukne nogavica nego stražnji deo, ali proverite na vreme da li su svi konci na svom mestu.
Kimono za neku od istočnjačkih veština, sašiven od jakog platna, koji neće pući posle nekoliko ozbiljnjih pokreta i udaraca, nabavljaju najšešće klubovi i to je skuplja investicija. U prodavnici sportske opreme izbor je takođe dobar, pa birajte. Isto važi za ragbi i več pomenuti boks – to se kupuje u sportskim radnjama.
Neki brendovi su sinonim za određeni sport
Sportska oprema nije samo ono što nosite na sebi tokom treninga. U opremu se računaju i klupe sa tegovima, recimo.
S obzirom da je reč o industriji koja zbog profita svakog dana lansira nešto novo – ima dobavljača i proizvođača koji su se specijalizirali za određeni sport.
I onda kad se pomene neki brend znate da je on sinonim za teniske rekete, odbojkaške loptu ili kostim za plivanje. Takvi originali se ne prodaju na pijačnim tezgama, ali u velikim prodavnicama sportske opreme ih ima, da možete satima da birate.
Dobre patike štite od povreda
U sportovima u kojima se skače ili trči dobre kožne patike štite noge i stopala od povreda, krivljenja zgloba, klizanja, čak i povrede kolena i kičme.
Poželjno je da budu postavljene, sa uloškom a i da đon ne bude tanji od tri centimetra, mada to svakako zavisi od sporta.
Sportska odeća zbog znojenja bi trebalo da bude pamučna, ipak uz dodatak elastina. Dakle i praktična i lepa. Devojke i žene bi morale da nose odgovarajuće takozvane sportske grudnjake, iz estetskih i praktičnih razloga.
Ne kupujte deci odmah najkvalitetniju opremu
Kad je reč o deci ona su sklona čestim promenama sporta kojim bi se bavila. Zato u početku nemojte da im nabavljate najkvalitetniju opremu dok se ne opredele čime bi se dugoročnije bavila. Na patikama, ipak, ne štedite, njih će mali sportisti nositi i van terena.
S obzirom na blagodeti i pozitivne aspekte bavljenja sportom dobro je podsticati decu da od malih nogu nešto vežbaju. Jer će im se manje kriviti kičma ionako optrećena teškim rancem. Posete velikim sportskim radnjama sa kvalitetnom opremom mogu da budu inspirativne za bavljenje sportom.
Deca i mladi ionako vole šetnju velikim tržnim centrima pa kada su već tu teško da neće pogledati sportsku ponudu. Možda pogleda i mama, pa tata i eto cele porodice na rekreaciji. A mi evo da se sklonimo, da ne smetamo dok se spremate za trening i sve dobro što sledi. Kada se istuširate biće vam najlepše.
Autor: Srbijanka Stanković