Evo kako da date svoj doprinos očuvanju životne sredine
Doprinos očuvanju životne sredine možemo dati u svakodnevnim životnim situacijama, dok obavljamo tekuće obaveze ili pak uživamo u slobodnom vremenu. Kako to možete učiniti na poslu, u školi ili na fakultetu i na putovanjima, otkriva Ekoblog:
Na putovanju
Put do odredišta – da bismo smanjili naš ugljenični otisak možemo birati lokalne destinacije koje imaju da ponude ništa manje dragoceno od egzotičnih.
Karta za putovanje – izbegnite štampanje karata tako što ćete podatke memorisati u telefonu.
Putna torba – neka sadrži zero waste alternative: flaše za vodu, termos, činije sa hranom i grickalicama, cegere, vreće za kupovinu, kozmetiku (čvrsti šampon, balzam za kosu, sapun, četkica od bambusa…).
Na samoj destinaciji – izbegnite hranu koja je upakovana, ponesite svoju činiju sa pripremljenom hranom dok ste na putu, uvek nosite ceger sa sobom, flašu vode, ne uzimajte proizvode koje dele kao reklame, hodajte gde god je moguće i izbegnite vožnju automobilom. I na kraju reciklirajte i kompostirajte sav otpad koji niste mogli da izbegnete.
Na poslu
Put do posla – ukoliko nije u pitanju rad od kuće. Uvek možemo izabrati šetnju jer je veoma zdrava. Ukoliko to ipak nije moguće zbog udaljenosti (ili nekih drugih razloga), dobar izbor je gradski prevoz ili podeliti vožnju automobilom sa kolegom. Ovime smanjujemo količinu štetnih gasova i čestica koje emituju motori sa unutrašnjim sagorevanjem.
Ručak (ili doručak) – većina ljudi kupuje obroke koji dolaze u previše nepotrebnog pakovanja (kese, činije od stiropora ili plastike, plastične viljuške, itd). Pored nepotrebnog otpada, ova hrana najčešće nije zdrava, a neretko je i skuplja od kvalitetnog obroka koji može nastati u kuhinji kod kuće. Da bi priprema obroka kod kuće bila lakša potreban je dobar plan, i samo jedan dan koji će biti posvećen kuvanju.
Flaša za vodu – nezaobilazan dodatak svakoj torbi ili rancu! Veoma je bitno dnevno unositi dovoljno vode, pa je tako flašica koja se može dopuniti u svakom trenutku dobar izbor koji smanjuje veliku količinu jednokratne plastike.
Termos za kafu – za sve koji ne mogu da zamisle da svoj dan započnu bez šoljice kafe. Umesto jednokratnih čaša, dobar termos ili termo-šolja se može koristiti puno puta, i to ne samo za kafu.
Beleške – Ukoliko je potrebno napisati kraću poruku kao podsetnik, dobra zamena za papir je telefon, koji svi imamo.
Olovke – Drvene grafitne olovke mogu zameniti plastične hemijske olovke (i druge). Drveni deo koji nastaje kao otpad je biorazgradiv (može da se kompostira), dok je grafit vid elementarnog ugljenika, pa nema zagađenja.
Reciklaža – I na kraju ono bez čega ne možemo. Svako će u nekom trenutku stvoriti otpad, i ukoliko je moguće reciklirajte!
U školi i na fakultetu
Užina/ručak – Ono što je za zaposlene odlazak na posao, to je za decu i studente odlazak u školu ili na fakultet. Tako bi prvi koraci ka školovanju bez otpada bili stalna flaša za vodu i činija/vrećica za užinu (ručak).
Ranac za školu – Može se naći u second hand prodavnicama, pozajmiti od starijih rođaka i kao novi se koristiti godinama.
Sveske i olovke – Potražite sveske od recikliranog papira i grafitne olovke. Slično kao i na poslu, beleške možemo pisati na telefonu, ili računaru. Olovke u boji su dobar izbor ukoliko je potrebna zamena za hemijske u boji, markere i hajlajtere.
Knjige – Mogu se pozajmiti od starijih rođaka, brata, sestre, ili kupiti polovne.