Bečki institut: „Privredni rast Srbije u 2023. godini biće 1,5 %“
Privredni rast u Srbiji u 2023. godini biće 1,5 % i najslabiji na Zapadnom Balkanu, za razliku od 2020. i 2021., kada je, po rastu, Srbija bila lider u tom regionu, rekao je ekspert za Zapadni Balkan u Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije (The Vienna Institute for International Economic Studies) Branimir Jovanović.
On je, u intervjuu Beti, rekao da postoje dva razloga za posustajanje u rastu, a prvi je što se „Srbija nije baš snašla u krizi, izazvanoj ratom u Ukrajini“.
„Jasno je bilo da će rat pogoditi Srbiju više nego ostale u regionu, zbog jačih ekonomskih i političkih veza sa Rusijom, ali je Srbija mogla pokušati da bude nekakav posrednik između Rusije i Ukrajine, kao što je pokušala Turska, što bi poboljšalo njen međunarodni ugled“, rekao je Jovanović.
Srbija je, kako je rekao, odabrala da bude pasivni posmatrač, a taj ambivalentni stav se ne dopada zapadnim investitorima, koji su bili nosioci rasta Srbije proteklih godina, pa su strane investicije iz EU pale oko 18 % u 2022. godini.
Drugi razlog za sporiji rast je, kako je rekao, što je Srbija odabrala ekonomski model da se privredni rast zasniva na stranim investcijama, kao glavnim motorom rasta, što ne može doneti dugoročni i održiv razvoj.
Strane investicije su, po njegovoj oceni, poželjne, ali nisu dovoljne jer da bi se postigao dugoročan i održiv razvoj potrebne su i domaće privatne investicije, a njih u Srbiji gotovo i da nema.
Trebalo bi, kako je rekao, iskoreniti i siromaštvo i smanjiti klasne razlike, a u Srbiji se po tim pitanjima ništa ne radi, a ne ulaže se ni u zelenu transformaciju.
Odgovarajući na pitanje zašto je u Srbiji inflacija veća nego u Evropi i raste dok u Evropi pada, Jovanovć je rekao da Srbija, kao i sve ekonomije Zapadnog Balkana, imaju veće učešće hrane u indeksu potrošačkih cena.
Siromašniji ljudi, prema njegovim rečima više novca troše na hranu i zbog toga je u Srbiji visoka inflacija, a glavno pitanje je zašto još raste, u martu je bila 16,2 %, dok je u decembru bila 15,1 %, u situaciji kad inflacija usporava skoro svuda u regionu i Evropi.
I. S.