Američki BDP u drugom kvartalu 2021. godine porastao za 6,5 %
Američka ekonomija zabeležila je u drugom kvartalu 2021. godine rast od 6,5 % na godišnjem nivou, objavilo je Ministarstvo trgovine.
To je blago ubrzanje rasta bruto domaćeg proizvoda SAD u odnosu 6,3 % u prvom tromesečju, ali je stopa znatno ispod prognoze analitičara, koji su u anketi kompanije Dau DŽons predviđali u proseku ekspanziju od 8,4 %, izveštava CNBC.
„Negativan efekat na rast BDP-a imao je pad bruto privatnih domaćih investicija od 3,5 %, usled smanjenja zaliha u privatnom sektoru i stambenih ulaganja. Rast uvoza i pad stope potrošnje savezne vlade od 5,0 %, uprkos narastajućem deficitu budžeta, takođe su se negativno odrazili na BDP“, pokazuje izveštaj Zavoda za ekonomske analize.
Privredni rast je generisan najviše skokom lične potrošnje građana od čak 11,8 %, pri čemu potrošnja stanovništva čini 69 % ukupne ekonomije SAD. Nerezidencijalna fiksna ulaganja, izvoz, te državna i potrošnja lokalnih samouprava takođe su podržali rast BDP-a.
Stopa štednje stanovništva je, s druge strane, oštro pala na 1,97 biliona dolara u periodu april – jun sa 4,1 biliona dolara u prethodnom kvartalu.
Privreda SAD-a je u drugom tromesečju 2020., kada je uveden lokdaun, zbog pandemije, zabeležila najveći pad ikada od 31,4 %, da bi se već u narednom kvartalu, nakon ublažavanja mera ograničenja, oporavila po stopi od 33,4 % i od tada nastavlja da se kreće uzlaznom putanjom.
„Dobra vest je da je ekonomija sada premašila nivo pre pandemije“, napisao je Pol Ešvort, glavni američki ekonomista iz kompanije Kepital Ekonomiks.
On, međutim, upozorava da sa iščezavanjem efekata fiskalnih podsticaja, rastućim cenama koje nagrizaju kupovnu moć, s delta sojem korona virusa, koji bukti na jugu zemlje i nižom stopom štednje nego što se pretpostavljalo, očekuje da će rast BDP-a usporiti na 3,5 % na godišnjem nivou u drugom polugodištu 2021. godine.