Americi preti bankrot
Budućnost za Ameriku, po svemu sudeći, nije „svetla“.
Američka ministarka finansija Dženet Jelen poručila je predsednici Predstavničkog doma Nensi Pelosi da Kongres ima nešto manje od tri nedelje za rešavanje pitanja gornje granice zaduživanja Amerike, kako bi se izbegla gotovo izvesna ekonomska propast.
„Sada procenjujemo da će Trezor do 18. oktobra verovatno iscrpeti sredstva za vanredne mere podrške ukoliko Kongres ne poveća limit ili ne suspenduje postojeće ograničenje za nivo duga“, napisala je ona u pismu upućenom Pelosijevoj.
Dodala je da će tada, kako procenjuju, Ministarstvu finansija „ostati vrlo ograničeni resursi koji će se brzo iscrpeti“, prenosi CNBC.
Jelenova, koja će ovim povodom govoriti pred Senatom, upozorila je u odvojenom dopisu kongresmenima, da će ako ograničenje za zaduživanje Vlade ne bude suspendovano ili limit ne bude podignut, to dovesti do prvog neizvršavanja finansijskih obaveza Amerike ikada, što će imati ozbiljne posledice po američku ekonomiju.
„Za Kongres je imperativ brzo rešavanje limita za dug. Ako se to ne učini, Amerika bi bankrotirala prvi put u istoriji. Svo poverenje i kredibilitet Sjedinjenih Država bili bi narušeni i naša zemlja bi se verovatno suočila sa finansijskom krizom i ekonomskom recesijom“, navela je ona u dopisu Komitetu za bankarstvo američkog Senata.
Budući da Amerika nikada ranije nije kasnile sa servisiranjem duga, ekonomisti se oslanjaju na prognoze i nagađanja u pokušajima da procene ekonomske posledice, koje bi donelo neizvršavanje finansijskih obaveza. Većina njih je ipak saglasna u stavu da bi neizvršavanje obaveza dovelo do finansijske katastrofe, koja bi mogla da izazove opštu rasprodaju na tržištima kapitala i ekonomski pad usled skoka kamatnih stopa.
Republikanci u Senatu su u ponedeljak blokirali predlog zakona o finansiranju Vlade i suspenziji postojećeg ograničenja za zaduživanje Amerike. Oni su se usprotivili donošenju tog zakona, koji je odobren u Predstavničkom domu, jer uključuje odredbu o suspenziji gornje granice duga, pri čemu su naveli da odgovornost za ukidanje tog ograničenja treba da bude samo na demokratama.
Rad američke Vlade će biti blokiran krajem septembra, ako poslanici ne odobre novo finansiranje ili ne usvoje zakon. U tom slučaju, vladine agencije će morati da pošalju hiljade saveznih službenika kućama i da rade s ograničenim kapacitetom, dok se finansiranje ne obnovi, dodaje CNBC.