Aljbin Kurti: Aleksandar Vučić se ponaša kao Nemačka između svetskih rata
Srbija preti da izazove treći balkanski rat, a Aleksandar Vučić se ponaša poput Nemačke između svetskih ratova, dok ga ohrabruje Vladimir Putin, piše britanski Telegraf u dužem tekstu o Kosovu, citirajući kosovskog premijera Aljbina Kurtija u razgovoru za ovaj list.
Kurti u seriji teških optužbi na račun srpskog predsednika iznosi i to da ukoliko ga zapadne vlade ne budu shvatile ozbiljno, kosovska i bosanskohercegovačka kriza bi mogle da eskaliraju, prenosi portal KoSSev.
Kao krivca za krizu na Kosovu Kurti vidi isključivo srpsku stranu, navodeći da je Srbija razmestila trupe na kosovskoj granici, dok su se srpski demonstranti sukobili sa kosovskom policijom na severu zemlje prošlog meseca.
„Mislim da je to sada opasnije nego pre“, kazao je Kurti za ovaj list, navodeći i kao dokaz drastično povećana ulaganja Srbije u svoju vojsku.
„Za koga sve to kupuju?!“ – navodi Kurti uz opasku da on ne nastupa emotivno, već racionalno.
Kao dalji argument naveo je povećanje srpskog odbrambenog budžeta za 70% od 2015., to jest, jednu i po milijardu dolara, uz sledeću činjenicu koju opet vidi u prilog svojim optužbama, da je Srbija neko ko najviše troši u vojne svrhe.
Predstavljajući dalje vojni profil najveće države na Zapadnom Balkanu, koja je snažno modernizovala svoje avio jedinice i kupila dronove, avione i protivvazdušni odbrambeni sistem iz Rusije i Kine, u razgovoru je izneo i to da: „Oni žele da se ponašaju kao da su Nemačka između dva svetska rata – „ako nam ne udovoljite, izazvaćemo i drugi“. A već su uradili jednu turu u devedesetim“.
Iako Telegraf registruje da je Vučić demantovao pripreme za rat, navodeći da država kojom upravlja ima pravo da kupuje oružje baš tamo gde želi, ovaj list navodi i to da susedi kažu da jačanje vojne sile prate i politike konfrontacije i ratoborna politička retorika o ujedinjenju ‘srpskog sveta’, što je zabrinuta reminiscencija priprema za ratove u Hrvatskoj, Bosni, i Kosovu 1999.
Telegraf još navodi i da kosovski zvaničnici insistiraju na tome da je takva politika Srbije navodno proizvela uzajamno povezane krize širom regiona, sa ciljem da se „stvori haos“ i da se Zapad natera da prihvati povećan uticaj iz Beograda unutar bivših jugoslovenskih republika.
Eskalacija na severu
Dajući svoju interpretaciju trenutne krize u Bosni i Hercegovini, Telegraf je opisao i nedavnu eskalaciju tenzija na severu: „Na Kosovu je najnovija runda eskalacije započela septembru, kada je vlada Kurtija saopštila da će zahtevati od vozača iz Srbije da koriste privremene kosovske tablice prilikom prelaska granice, što je mera koja odražava dugogodišnju srpsku politiku, i poslala policiju da sprovede to. Srpski aktivisti sa severa Kosova odgovorili su blokadom puteva. Vučić je tada stavio srpske snage u blizini granice u stanje visoke pripravnosti i rasporedio borbene avione, helikoptere i trupe u oklopna borbena vozila i upozorio da će preduzeti mere ako demonstranti budu napadnuti. Zastoj je konačno razrešen međunarodnim posredovanjem posle dve nedelje“.
Dodaje se da su se 13. oktobra, srpski demonstranti sukobili sa kosovskom policijom u raciji u apoteci u severnoj Mitrovici, srpskoj enklavi, u, kako vlasti kažu, delu operacije protiv krijumčarenja širom zemlje. Do kraja jutra ranjeno je deset policajaca i deset srpskih demonstranata, jedan od prostrelnih rana.
Srbija je za tenzije okrivila Kurtija, optužujući ga da je doveo region na „ivicu haosa“. Kurti optužuje Srbiju da organizuje „spontane“ proteste kao instrument političkog pritiska.
„Rat rečima se nastavio prošle nedelje kada je gospodin Vučić optužio Kurtija da planira još jednu policijsku akciju, ovog puta da preuzme kontrolu nad spornom trafostanicom, koja se nalazi u zoni pod srpskom kontrolom, ali obezbeđuje struju širom pokrajine“, navodi se u tekstu.