Novi uslovi u Francuskoj, Turskoj i Velikoj Britaniji
Svetska zdravstvena organizacija je odobrila Sinofarm vakcinu za upotrebu, ali oni koji su je primili i dalje nisu slobodni da putuju gde žele.
Članice Evropske unije su samostalno odlučivale o tome, koje će vakcine prihvatiti prilikom ulaska u zemlju, a neke od njih ni posle sedam meseci nisu odobrile ovu vakcinu.
Francuska
Jedna od tih zemalja je i Francuska, koja prihvata samo vakcine, koje je registrovala Evropska agencija za lekove, a to su: Fajzer, Moderna, AstraZeneka i Džonson & Džonson.
Budući da je sada moguće primiti treću dozu vakcine, postavlja se pitanje da li Francuzi primaju građane, koji su nakon dve kineske vakcine primili Fajzerovu.
„Ne, morate da primite najmanje dve doze vakcina koja priznaje Francuska, da biste ušli u zemlju“, kažu iz francuske ambasade u Beogradu.
Turska
Turska dozvoljava ljudima, koji su primili vakcinu kineske kompanije Sinovak da uzmu dodatnu dozu Fajzera, jer se „čini da će im to biti olakšica pri putovanjima u zemlje koje nisu odobrile kinesku vakcinu“, saopštilo je Ministarstvo zdravlja ove zemlje.
Osim toga, saopštili su da ljudi kojima je data buster doza Fajzera, ako je to potrebno zbog putovanja, mogu da dobiju još jednu dozu.
Velika Britanija
Iz Asocijacije britanskih putničkih agenata u saopštenju navode da nisu zabrinuti zbog medijskih natpisa da bi buster doza vakcine protiv korona virusa uskoro mogla biti obavezna za putovanja bez karantina u Evropu i druge zemlje.
Na britanskom The Mail of Sunday su 15. avgusta citirali izvor iz Vlade, koji sugeriše da će treća doza vakcine, primenjena šest meseci nakon druge, uskoro biti potrebna onima koji putuju u inostranstvo. Isti izvor je naveo da će „Britanci koji su primili treću dozu, imati ažurirane sertifikate“.
Ako bi se tako nešto desilo, oni sa dve doze neće biti tretirani isto, što bi moglo da rezultira karantinom po povratku sa puta. Međutim, navodna regulacija je još uvek na nivou spekulacija.