Dušan Bajatović: Pored poskupljenja, gas za Srbiju ostaje 260 dolara
Uprkos poskupljenju, gas za Srbiju ostaje 260 dolara za 1.000 kubika, kaže generalni direktor „Srbijagasa“ Dušan Bajatović.
Cena gasa je pre dva dana premašila 585 dolara za 1.000 kubika, a Bajatović poručuje da je reč o velikom skoku cene koja nije bila ni 2008. godine, kada su najveći deo Evrope i Srbija danima bili bez tog energenta.
Bajatović za Politiku ukazuje da će, ukoliko do bilo kakvih promena dođe, javnost biti obaveštena i navodi da je Gasprom-ov ruski gas za Srbiju i pre ovog poskupljenja bio jeftiniji za oko 160 dolara za 1.000 kubika od ostatka Evrope.
„Pratiće se situacija i narednih dana, pa ćemo videti da li će biti promena cena kada dođe vreme za potpisivanje novih ugovora“, rekao je Bajatović, piše Politika.
Poznavalac gasnih prilika u Evropi Srećko Đukić kaže da su ovakva poskupljenja normalna leti, kada se gas inače kupuje i prave rezerve za zimu, a nema ga dovoljno.
On očekuje da će doći i do poskupljenja gasa za potrošače u Srbiji.
„Nisu mi poznata rešenja iz dugoročnog ugovora koja bi mogla da garantuju niže cene gasa“, naveo je Đukić.
Kako je ranije pisao Blic, cena individualnih priključaka za domaćinstva uskoro će biti umesto sadašnjih 120.000 dinara, koliko koštaju u Beogradu – 650 evra.
Za ovu vrstu grejanja potreban je i kotao, koji u zavisnosti od snage i proizvođača košta od 800 do 1.100 evra, a tamo gde već ne postoji, potrebna je i nabavka radijatora.
Za objekat od 100 kvadrata neophodno je osam radijatora po 30 evra. Rad na instalacijama, projektovanje, koštaju oko 400 evra.
Procenjuje se da se trenutno u Srbiji na gas greje svega oko 300.000 domaćinstava, a da s obzirom na pokrivenost distrubutivnom mrežom, ima kapacitet za milion korisnika.
Srbija proizvodi svega 7 do 8 % nophodnog gasa, a ostalo uvozi uglavnom iz Rusije. Godišnje se u Srbiji potroši dve milijarde i 300 miliona metara kubnih gasa.