U Srbiji neće doći do nestašice mesa
U Srbiji neće doći do nestašice mesa, jer će uvoznici lako iskoristiti pad cena stoke na evropskom tržištu, ali stradaće domaća proizvodnja, jer mnogi farmeri, zbog nestabilnih uslova najavljuju zatvaranje svojih tovilišta.
Statistika još nije potvrdila tvrdnju Zorana Milićevića, predsednika Sabora proizvođača agroprivrede Srbije, da je od početka pandemije broj tovljenika smanjen za 1,5 miliona, jer će tek krajem godine biti podvučena crta. Brojevi iz ranijih preseka još ne ukazuju da je stanje dramatično, jer je, na primer 2018. tržištu isporučeno 2,8 miliona, naredne godine 2,9, a prošle blizu tri miliona svinja. Ali, da je na terenu već vidljivo kako farmeri ne obnavljaju turnuse, gase proizvodnju i da će minus biti vidljiv kod sledećeg godišnjeg bilansa, potvrđuju i sagovornici Danasa.
Predrag Božin, iz kompanije Kamendin, koja ima zaokružen proces od ratarske proizvodnje, uzgoja tovljenika, do klanice i trgovine, kaže za Danas, da je zbog takvog sklopa delatnosti njima umnogome olakšan položaj na tržištu u odnosu na one, koji se bave samo uzgojem svinja, ali objašnjava da gubitke sa farme ostali sektori ne mogu da pokriju.
„Od početka godine proizvodna cena tovljenika je oko 170 dinara po kilogramu, u jednom trenutku bila je i 180, jer su drastično skočile cene soje i kukuruza. Istovremeno, tovljenici su se do pre dve nedelje prodavali za prosečnih 135 dinara, znači u startu minus od 35 dinara po kilogramu. To je drastičan gubitak i zato su mnoge farme zatvorile proizvodnju, neke od manjih je ove godine nisu ni otvarale, jer niska cena žive vage formirala se još sredinom prošle godine, samo što je u tom trenutku i proizvodna bila tu negde. Ljudi su završili ciklus na nuli ili sa nekim plusićem uz subvencije države, ali nisu ulazili u novi uzgoj i zato je sada morala da skoči cena žive vage na 160, 165 dinara, što i dalje nije dovoljno da pokrije troškove“, kaže Božin, te dodaje da država daje subvencije, ali da bi uvoz mogla malo da destimuliše bar do perioda dok se ne uspostavi normalna cena stočne hrane, odnosno soje i kukuruza.
Budimović: Postoje velike oscilacije u cenama stoke
„I velike oscilacije u cenama stoke jedan su od razloga za povlačenje paora iz te proizvodnje“, kaže Nenad Budimović, iz udruženja za stočarstvo Privredne komore Srbije. Objašnjava da farmer ulazi u proizvodnju u periodu kada se na tržištu postiže jedna cena, ali da se ona promeni u periodu od šest meseci, koliko traje ciklus u proizvodnji svinja ili za godinu dana koliko je potrebno za isporuku junadi.
Pojava afričke kuge unela pometnju na tržištu svinjskog mesa
On kaže: „Pojava afričke kuge unela pometnju na tržištu svinjskog mesa, jer je Kina zbog toga zaustavila uvoz iz Evropske unije, pa su se tu pojavili veliki tržišni viškovi, koji su oborili cenu. Njihovi farmeri imaju značajne subvencije, pa to nisu mnogo osetili, ali kod nas kad god pokušamo sa nekim direktnim davanjima u poljoprivredi, suočimo se sa milion raznih kontrola“.