Društvo za srpski jezik predlaže uvođenje srpskog na fakultete
Povećanje fonda časova srpskog jezika u osnovnim i srednjim školama, ali i uvođenje srpskog jezika na fakultete kao obaveznog ili izbornog predmeta, predlog je Društva za srpski jezik i književnost koji bi mogao da se nađe u novoj „Strategiji obrazovanja 2030“.
Oni kažu da Predlog strategije obrazovanja prepoznaje značaj srpskog jezika i književnosti, ali na „stidljiv način“.
Jasmina Stanković iz Društva za srpski jezik, kaže da su u julu prošle godine podržali Deklaraciju o položaju srpskog jezika i zatražili da se poveća fond časova maternjeg jezika koji je trenutno najniži u Evropi.
Stanković je navela da u srpskoj gimnaziji u Budimpešti đaci imaju šest časova nedeljno srpskog jezika, a u osnovnoj školi osam časova.
– Mi ovde imamo duplo manje. Naravno, to iziskuje jednosmenski rad kako bi sve moglo da se uklopi u sistem. Raspitala sam se da li imaju toliko časova zato što su manjina i rekli su mi da i mađarske škole imaju isti fond časova mađarskog jezika – navela je ona na vanrednoj sednici Nacionalnog prosvetnog saveta na kojoj se razgovaralo o predlogu Strategije obrazovanja.
Zbog malog fonda časova srpskog jezika u školama, kako kaže, teško je u programe uklopiti velika nacionalna dela.
Prof. Slavko Petaković iz Društva za srpski jezika kaže da u Strategiju treba da se uvrsti zahtev da se srpskom jeziku da natpredmetni status, kako se ne bi povredio fondovi časovi ostalih predmeta. On je rekao da bi u Srbiji trebalo tražiti rešenje kao u ostalim drugim evropskim zemljama.
– Rađena je analiza stanja i poređenje našeg sa drugim školskim sistemima i ispostavilo se da smo mi , po zastupljenosti nacionalnog jezika u fondu časova, na poražavajuće niskom mestu – rekao je on.
Podseća da je na univerzitetskom nivou srpski jezik i književnost obavezan predmet samo na nacionalnim katedrama filoloških fakulteta i na studijskim profilima učiteljskih, odnosno pedagoških fakulteta.
– Mislimo da bi bilo svrsishodno razmisliti o uvođenju srpskog jezika na univerzitetski nivo kao obaveznog ili izbornog predmeta – rekao je Petaković.
(RTV)