Produžite vek trajanja vašeg računara uz samo nekoliko pametnih izmena

Većina korisnika se nakon dužeg vremena upotrebe susreće sa problemom sporijeg rada kompjutera ili odziva sistema. Ako želite da izbegnete ovakve neprijatnosti i da vaš računar radi pouzdano i efikasno u dužem vremenskom periodu bez smanjenja performansi, potrebno je da brinete o njemu i održavate ga na pravi način.
Osnovni aspekti održavanja računara obuhvataju fizičko čišćenje unutrašnjih delova, optimizaciju skladišnog prostora i memorije kao i ažuriranje softvera i aplikacija. U tekstu koji sledi fokusiraćemo se na detektovanje konkretnih problema koji skraćuju radni vek kompjuterskih komponenti, uz precizne metode za njihovo otklanjanje. Time ćete obezbediti stabilnost sistema i vratiti brzinu rada bez nepotrebnog trošenja novca.
Redovno čišćenje od prašine kućišta i hardvera računara
Nečistoća i posebno prašina koja se vremenom taloži unutar PC-ja u velikoj meri možete umanjiti performanse računara, ali i uticati na zdravlje korisnika. Ono što je potrebno da uradite je da na svakih nekoliko meseci (3 do 6) lagano i bezbedno “izduvate” prašinu iz kućišta, sa matične ploče, komponeneti i posebno iz ventilatora.
Za to je najbolje koristiti komprimovani vazduh iz limene boce koji možete kupiti online ili u svim većim prodavnicama računarske opreme. Čišćenjem ventilatora, a pre svega hladnjaka koji se nalazi iznad procesora, u značajnoj meri možete smanjiti radnu temperaturu CPU-a. Isto važi i za grafičke karte i RAM.
Ažuriranje softvera, čišćenje keš memorije i deinstaliranje nepotrebnih programa
Bezbednost i stabilnost sistema zavise od pravovremenih ažuriranja operativnog sistema, drajvera i firmware‑a. Automatska ažuriranja možete omogućiti kroz sistemske opcije (Windows Update, macOS, proizvođačke aplikacije za drajvere). Na taj način ubrzavate rad računara, smanjujete mogućnost softverskih grešaka i bagova, a isto tako umanjujete i rizik od sigurnosnih propusta.
Trudite se da redovno čistite temp fajlove, keš memoriju i deinstalirajte nepotrebne programe. U tu svrhu možete koristiti različite alate, kao što su Disk Cleanup, Storage Sense ili CCleaner. Redovnim čišćenjem memorije značajno možete ubrzati rad sistema. Ukoliko imate stariji PC koji ima HDD preporučuje se redovna defragmentacija diska, dok SSD disk ne zahteva ovaj postupak.

Foto: Unsplash
Upravljanje skladišnim prostorom i njegova optimizacija
“Broken” ili slomljeni fajlovi kao i nepotrebno nagomilane datoteke mogu usporiti rad vašeg računara. Preporuka je da redovno pratite stanje slobodnog prostora na vašem SSD ili HDD disku. Obrišite stare dokumente, velike datoteke i nepotrebne aplikacije. Držite najmanje 10–20 % slobodnog prostora na SSD‑u radi optimalnih performansi i dugovečnosti.
Ukoliko imate potrebu za velikim datotekama i čuvanjem fajlova koji zauzimaju dosta prostora, dobra opcija može biti eksterni HDD ili cloud server. Rasterećen sistem računara donosi brži pristup podacima, brži boot i manje fragmentacije kod HDD‑a. Takođe, upravljanje programima koji se automatski pokreću pri startu sistema dodatno se ubrzava.
Nadogradnja ključnih komponenti, SSD-a i RAM-a
Jedan od najčešćih i najpraktičnijih načina da produžite radni vek vašeg PC-ja je da ga nadogradite, naravno ukoliko je takva opcija moguća. Tu se pre svega misli na prelazak sa klasičnog HDD‑a na SSD disk i dodavanje RAM memorije.
SSD disk je potuno drugačije koncipiran od HDD-a. Znatno ubrzava podizanje sistema, otvaranje programa i omogućava bolji multitasking, jer nema pokretne delove i ima daleko brži pristup fajlovima. Kada se odlučite za kupovinu imajte na umu da postoje SSD diskovi za različite namene. U stvari njihove karakteristike se mogu jako razlikovati, počev od kapaciteta skladišnog prostora, preko formata, povezivanja i brzine čitanja i pisanja podataka. Birajte onaj model koji će zadovoljiti vaše korisničke potrebe.
Takođe, dodavanje ili proširenje RAM‑a može značajno ubrzati multitasking i rad sa zahtevnim aplikacijama bez velike investicije. Dovoljna količina memorije omogućava paralelni rad više programa i smanjuje oslanjanje na virtuelnu memoriju (swap), što inače usporava sistem i može dovesti do zamora SSD‑a usled čestih zapisa.
Nadogradnja sa 8 GB na 16 GB ili sa 16 GB na 32 GB može doneti značajan skok u efikasnosti računara i vašeg rada generalno. Ovo se odnosi naročito na uređivanje video sadržaja, rad sa velikim fotografijama, otvaranje velikog broja browser tabova i naravno, na igranje zahtevnih video igara. Osim toga, novije RAM memorije većeg kapaciteta povećavaju stabilnost sistema, sprečavaju padove i „smrzavanja“ kada memorija postane kritično zauzeta.
U krajnjem slučaju, nadogradnja nije samo poboljšanje trenutnih performansi, već i osiguranje dugoročnog funkcionisanja računara, kako rastu zahtevi softvera i multitasking okruženja.
Zaštita od pregrevanja i nestanka struje
Visoka temperatura na pojedinim komponentama, pre svega na CPU-u, je jedan od najvećih protivnika normalnog rada vašeg računara. Najvažnije je sprečiti njegovo pregrevanje, kao i visoke temperature na novijim grafičkim karticama. Zato bi bilo dobro da pre svega imate kvalitetno hlađenje, ali i da držite računar podignut od poda, bez direktnog izvora toplote i da ga redovno čistite od prašine. Razmislite i o zameni termalne paste između procesora i hladnjaka na svakih 12 ili 24 meseca.
Zaštita od strujnih udara je jednako važna, posebno ako se nalazite u oblasti gde je nestanak električne energije relativno češća pojava ili ukoliko na računaru imate jako važne podatke. Koristite UPS uređaje ili visokokvalitetne zaštite sa automatskim isključenjem i dovoljnim Joule rejtingom. Tako sprečavate neposrednu štetu napajanju i naglo gašenje sistema.

Foto: Unsplash
Plan za redovno skeniranje antivirus softverima i backup podataka
Antivirus i antimalver programe treba ažurirati i pokretati redovno (najmanje jednom mesečno) kako biste otkrili i uklonili skriveni viruse i pretnje koje potencijalno mogu zauzeti resurse i usporavati rad kompjutera. Što je još važnije, bez antivirus softvera rizikujete da hakeri “ukradu” vaše lične podatke, bankovne račune i na taj način vam nanesu veliku štetu.
Takođe, uvek je dobro da radite backup podataka. Najvažnije datoteke i dokumenta čuvajte uvek na više lokacija, na primer na dve fizičke i na jednoj u oblaku. Tako ćete zaštitili važne fajlove ukoliko se dogodi neka greška ili havarija.
Da zaključimo, čista hardverska sredina, ažuriran softver i pravilna nadogradnja ključnih komponenti mogu značajno produžiti trajanje vašeg računara. Ulaganjem malo vremena i eventualno novca, izbeći ćete zastarevanje vašeg PC-ja i poboljšati njegov rad i efikasnost. Počnite sa ovim koracima i uživajte u bržem, pouzdanijem i dugovečnijem računaru.